
10. 04. 2025 / Nástroje rezistencie v Tranzite
9. 4. 2025Infoservis
TS: "Nechajme umenie zaniknúť, ak je to nutné. Ale nastoľme skutočnú rovnosť."
Organizovanie sa v kultúre medzi vyhorením a štrajkom
Prezentácia & diskusia v tranzit sk
Prednášať budú: Eliška Mazalanová, Ivana Rumanová
10. 04. 2025 / 19:00 / @tranzitsk / Beskydská 12, Bratislava
1. mája 2024 vznikli Kultúrne odbory. 5. septembra 2024 bola v Bratislave vyhlásená štrajková pohotovosť pracujúcich v umení, kultúre a kreatívnom priemysle. Štrajk, ktorý je legislatívne definovaný ako čiastočné, alebo úplné prerušenie práce, má však v kultúre svoje špecifiká. Ak nenastúpime do práce, nespôsobujeme tým protistrane žiadne výrazné hospodárske škody a naša systémová moc je oproti iným povolaniam minimálna. Rovnako tak v prípade protestov ide skôr o performovanie demokratických princípov a vôle ľudu, o ktorých sa premiér Fico opakovane vyjadril, že ide o ústavné občianske právo, ktoré nebude zakazovať, ale nenechá ulicu rozhodovať o svojej politike.
Ako teda uvažovať o štrajku, proteste a kolektívnych akciách v umení a kultúre, ak nemajú byť len romantickými gestami bezmocného vzdoru? Čo má byť ich cieľom a kedy sa dajú považovať za úspešné? Vieme sa na tom vôbec zhodnúť? Ako sa zmení chápanie umenia a kultúry, ak sa umelci a umelkyne identifikujú, ako kultúrne pracovníctvo, viac než autorstvo? Čo môžu iniciatívy ako kultúrne odbory podniknúť na to, aby zlepšili pracovné podmienky a sociálne postavenie ľudí pôsobiacich v umení, a aby aktívne narušovali exploatačný model fungovania udržujúci štrukturálne nerovnosti? Na historických príkladoch štrajku, kolektívnych a kcií a organizovania sa v kultúre chceme uvažovať o tom, či môžu byť nástrojmi na spochybnenie domnelej „nepoškvrnenosti“ umenia a na zvedomenie vlastnej komlicity na reprodukcií spoločenských nerovností.
◆︎ Eliška Mazalanová je historička umenia a kurátorka, titul PhD. obhájila na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe; je tiež spoluzakladateľka a aktuálne podpredsedníčka Kultúrnych odborov, ktoré vznikli v máji 2024. Venuje sa témam ako sociálne a environmentálne angažované umenie, kolaboratívna prax, ako aj vnútorné nastavenia sveta umenia a umeleckej prevádzky, najmä s ohľadom na pracovné podmienky, prekaritu, či rovnosť príležitostí a s tým súvisiace formy kolektívneho združovania či odborového organizovania sa kultúrnych pracovníkov a pracovníčok. Okrem iného spolupracuje s tranzit sk.
◆︎ Ivana Rumanová je kultúrna kritička, pracovníčka v kultúre a antropologička. Vyštudovala kultúrnu antropológiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a program Kultúrne projekty vo verejnom priestore na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Toto rozhranie medzi spoločenskými vedami a umením nikdy neopustila, pričom voči nim pociťuje hlboké nadšenie aj úprimnú skepsu. Pracovala ako kurátorka v Novej synagóge Žilina, ako i v redakčných radách časopisov Kapitál a 3/4. Je členkou platformy Otvorená kultúra!, predsedníčkou Kultúrnych odborov a členkou výboru Kultúrneho štrajku. V roku 2023 získala Cenu Věry Jirousové za prínos v oblasti umeleckej kritiky.
Viac informácii nájdete tu:
Web a FB event