10. Mezinárodní festival krásných umění v Hořicích: KOSMOS

TZ: 10. Mezinárodní festival krásných umění: KOSMOS Anna Bochkova, András Cséfalvay a Lukáš Likavčan, Katarína Poliačiková + František Hudeček

4. 8. - 27. 10. 2024

vernisáž 3. 8. 2024

Galerie plastik Hořice

Vesmír je obrovským prostorem pro vědecké zkoumání a objevování, ale také prostorem lidské imaginace, místem pro únik i představování si (anti)utopických společností. Vesmír se nám může zdát až magický, díky své neprozkoumanosti, nepředstavitelné velikosti, neuchopitelnosti. To, jak o něm přemýšlíme, co si s ním spojujeme, pak vypovídá víc o nás samých než o reálném prostoru nad námi. A právě na tento rozměr lidského pohledu do vesmíru se zaměří 10. Mezinárodní festival krásných umění v Hořicích, který tentokrát představí tři projekty autorů a autorek z různých kulturních a národnostních prostředí, které spojuje téma kosmu.

Umělkyně Anna Bochkova zde představí své keramické vesmírné město, Alien Commitment, jehož prostřednictvím se ptá, jakou budoucnost nám může osidlování vesmíru přinášet. Pod vlivem východoevropského modernistického hnutí kosmismu zkoumá lidské snahy o budoucnost, ve které budou žít lidé v respektu a souladu se svým okolím, překonají národnostní a rasové rozdělení a snad se i vzepřou smrti.

V poetickém i filozofickém videu umělce Andráse Cséfalvaye a filosofa Lukáše Likavčana Moons of Pluto (Měsíce Pluta) spolu rozmlouvají antické bájné postavy, které posloužily za inspiraci při pojmenovávání měsíců nejvzdálenější planety Sluneční soustavy, pojmenované podle vládce podsvětí. Hydra, obluda s hadím tělem a devíti dračími hlavami, Kerberos, střežící vchod do podsvětí, který ve videu dostává podobu robotického psa, připomínajícího planetární sondu, personifikace noci Nyx a podivná antropomorfní postava převozníka do říše mrtvých Charona tu společně uvažují o neuchopitelné, na mnohosti založené povaze reality. Rozebírají roli kultury a vědy v našem poznávání a konstruování reality a zdůrazňují funkci vyprávění příběhů v západní
kultuře, která se táhne právě už od dob antiky.

I umělkyně Katarína Poliačiková se spíš ptá, než aby dávala odpovědi: v projektu The Way Geologists Liberated in Time, She Thought, Astronomers are Freed by Space (Způsobem, jakým se geologové osvobodili v čase, pomyslela si, jsou astronomové osvobozeni vesmírem) porovnává fotografie ze slovenské astronomické publikace z osmdesátých let se stejnými pohledy z archivu NASA z roku 2013. Tak ukazuje, jakým vývojem prošly lidské technologie v relativně krátkém čase několika desetiletí - ale nejen to. Nutí nás přemýšlet, jak technologie ovlivňují naše vnímání v situaci, kdy nedokonalosti nechávají spoustu prostoru naší představivosti, i ve chvíli, kdy nekonečné technologické možnosti vedou k úpravám realných obrazů. Poliačiková také v jednoduché konfrontaci dvou obrazů zpřítomňuje plynutí času, které dokážeme díky zvnitřněné zkušenosti s vývojem technologií z fotografií snadno odečíst.

Současné, mladé tvůrce a tvůrkyně pak ve výstavě doprovodí dílo Františka Hudečka, které nás vrací zpátky na Zem - jeho slavná grafika Noční chodec, nedávná akvizice Městského muzea a galerie Hořice, připomíná roli, kterou má v našich životech prostý pohled vzhůru ke hvězdám.

Vesmír zůstává prostorem představivosti pro každého z nás - a budeme rádi, když se s námi o své představy podělíte! Proto bude součástí výstavy i výtvarné zastavení, vytvořené ve spolupráci s umělkyní a pedagožkou Jitkou Královou a zaměřené na zachycování nejrůznějších podob možných vesmírných světů a jejich obyvatelstva. Jak si představujete mimozemšťana vy?

Naopak spíše na reálné vědecké poznání kosmu se zaměří doprovodné programy k výstavě. Ve spolupráci s Hvězdárnou Jičín jsme připravili přednášky Davida Vališky o astrofotografii a o měsících Pluta i noční pozorování hvězdné oblohy. V rámci doprovodných programů se podíváme i na to, s jakými představami o kosmu pracují další umělecká média: součástí vernisáže bude vesmírná hudba, kterou představí Viktor Dadi, 17. srpna se pak můžete těšit na projekci filmu Ikarie XB1 (Jindřich Polák, 1963).

Novinkou v našem programu bude také dětská vernisáž, která začne 3. 8. už ve 14 hodin - společně si výstavu prohlédneme, především ale budeme zhmotňovat vlastní představy o vesmíru při keramické dílně s Annou Bochkovou.

kurátorka: Anna Crhová

pátek 16. 8. 17.00 David Vališka: O astrofotografii / přednáška
sobota 17. 8. 20.00 Ikarie XB1 / filmová projekce a pozorování hvězd
čtvrtek 22. 8. 17.00 komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Annou Crhovou
pátek 6. 9. 17.00 David Vališka: Pluto a jeho měsíce / přednáška