12. 10. / Artalk pořádá panelovou diskuzi o velkých přehlídkách současného umění

Documenta, Praha, Benátky… naznačení nové cesty, nebo slepá ulička? / Panelová diskuze / diskutující: Vjera Borozan, Ilona Németh, Václav Magid, Světlana Malinová / moderuje: Anna Remešová / místo: Dům U Kamenného zvonu (auditorium v horním patře, Staroměstské nám. 605/13, Praha) / 12. 10. 2022 od 18:00

Jak Píše David Joselit ve svém komentáři pro Artforum nazvaném „Dějiny na kousky”, každý rok přibývá současného umění a „každých pár let je třeba mu vystavit účet v Benátkách, Kasselu, New Yorku, Berlíně, Gwangju…” a my bychom mohli ještě přidat ve Varšavě, v Kyjevě a v Praze.

Jaký účet současnému umění vystavila letošní documenta v Kasselu, Benátské či Berlínské bienále a bienále Ve věci umění? A co tyto institucionálně a strukturálně velmi odlišné přehlídky říkají o naší současnosti? Zadržují ji v nekonečném loopu, aby oddálily budoucnost, nebo naopak zintenzivňují potřebu věnovat naší roztěkanou pozornost urgentním krizím dneška? Jak se liší politikum přehlídky documenta a Benátského bienále a co z těchto akcí je inspirativní pro naši uměleckou scénu?

Společně s Vjerou Borozan, Ilonou Németh, Václavem Magidem a Světlanou Malinovou se zaměříme na to, jaké polohy současného umění nabídly letošní letní přehlídky a jakou vizi o proměně institucí nabízí. V rámci večera shrneme diskuze, které kolem jednotlivých přehlídek proběhly médii a veřejným prostorem, ale také se podíváme na to, jak se do těchto debat (ne)zapojuje česká (a slovenská) umělecká scéna.

Z diskuze vznikne záznam.

Panelovou diskuze organizuje internetový časopis o výtvarném umění Artalk ve spolupráci s bienále Ve věci umění. Akce je finančně podpořena dotací hlavního města Prahy.