27. 10. - 29. 10. 2013 / Festival Intermedia.bb 2013

25. 10. 2013Artalk Infoservis

Festival Intermedia.bb 2013 / Banská Bystrica / 27. 10. - 29. 10. 2013 

Festival Intermedia.bb 2013 je venovaný súčasnému umeniu a jeho presahom do rôznych druhov médií. Tento rok sa koná na troch miestach v Stredoslovenskej galérii, v budove bývalého PKO na Lazovnej 19 a v Centre nezávislej kultúry ZÁHRADA v Banskej Bystrici v termíne od 27. 10. do 29. 10. 2013. Počas troch dní sa na festivale odprezentujú rôzne audiovizuálne a multimediálne projekty zo Slovenska a Čiech. Festival Intermedia.bb bol založený v Banskej Bystrici v roku 2008 a jednou z jeho úloh je rozširovať progresívne umelecké tendencie z oblasti mediálneho umenia aj mimo Bratislavu, preto sú súčasťou festivalu nielen živé performancie, ale aj diskusie s umelcami a prezentácie.

Tento rok organizátori k festivalu pripravili sprievodnú výstavu, ktorú môžu diváci vidieť v Stredoslovenskej galérii. Výstava "Prírodné materiály" prezentuje práce Richarda Loskota (CZ) a Michala Šimonfyho (SK). Autorom je vlastná reflexia symbiózy súčasných vedeckých technológií a umenia.

Festival Intermedia.bb 2013 otvorí v nedeľu o 15.00 h. zvuková inštalácia "…a nikto za to nemôže", ktorá pracuje s dočasným privlastnením opustených kancelárií bývalého PKO na Lazovnej ulici č. 19. V pondelok 28. 10. od. 18.00 h. pokračuje program na Lazovnej 19 a uvedie formáciu Barcode DJ’s (Jakub Pišek, Beata Kolbašovská, Erik Bartoš), interaktívny zvukový environment Sláva Krekoviča – Niečo visí vo vzduchu a živú zvukovú performanciu Bolka Matúša Kobolku. V utorok 29. 10. od 19.00 h. sa festival presunie do Záhrady CNK, kde sa predstaví Anna Kryvenko s projektom Polis, Ondřej Merta s kapelou Hugo&Zoe a s audiovizuálnou performanciou vystúpia Michal Zbořil a Martin Blažíček. Na celý program festivalu je vstup zdarma.

Čítajte viac na: http://bbonline.sk/festival-intermedia-bb-2013-predo-dvermi/

Zdroj:  BBonline.sk

 

Program 

 

Pondelok 28. Október 2013

Miesta: Bašta pri Lazovnej bráne a Záhrada / Stredoslovenská galéria

Pondelok 28.10., 16:00 / Lazovná 19 (Bývalé sídlo PKO)

Opustené priestory budovy z 19. storočia na Lazovnej 19 ozvučí rozprávanie a spomienky bývalých zamestnancov PKO. Orálna história a uhrančivé apropriované prostredie bývalých kancelárií PKO veľmi konkrétne pripomenú atmosféru obdobia transformácie, divokých 90. rokov 20. storočia.

(inštalácia: Marianna Mlynárčiková, Zuzana L. Majlingová )

 

Pondelok 28.10., 19:00 / Lazovná 19 (Bývalé sídlo PKO)

Shibuya motors /SK

Voľná elektro-akustická avant-core improvizácia

Slavo Krekovič / Miro Toth

 

Utorok 29.10., 19:00 (Záhrada CNK)

Hugo & Zoe / CZ

Živé hudobné predstavenie kombinujúce LoFi, DIY, 8bit a akustické nástroje

Ondrej Merta a Johana Mertová

Michal Zbořil / Martin Blažíček / CZ

Živé audiovizuálne predstavenie

Barcode DJs /SK

DIY audio-vizuálny projekt, ktorý sampluje zvuky z tovarov pomocou barkódových čítačiek

Jakub Pišek

Beata Kolbašovská

Erik Bartoš

 

Sprievodná výstava k festivalu Intermedia: Richard Loskot, Michal Šimonfy

Stredoslovenská galéria /Bethlenov dom/ 10. október – 24. november/

 

Michal Šimonfy (1984, SK) vo svojej tvorbe tematizuje živú prírodu. Jeho tvorivý postup charakterizuje symbióza poznatkov vedy, technológií a umenia. Richard Loskot (1984, CZ) pracuje so záujmom o tematizáciu základných skúseností človeka s fyzikálnymi vlastnosťami priestoru, svetla, času, alebo zvuku. Pre oboch autorov je charakteristické metaforické využitie rozmanitých technických systémov, s ktorými pracujú pri vytváraní inštalácií a prostredí. Výstava bude výsledkom tvorivej spolupráce oboch autorov v priestore a s priestorom Bethlenovho domu, doplnená o rekonštrukciu niekoľkých starších inštalácií. Je plánovaná ako sprievodné podujatie k festivalu Intermedia.bb 2013.