3. 5. 2013 / Slavnostním otevření Centra raně středověkých studií v Brně
30. 4. 2013Infoservis
Centrum raně středověkých studií / Moravská galerie v Brně: Místodržitelský palác / Brno / 3. 5. 2013 v 17h
Centrum raně středověkých studií se věnuje, v oblasti výuky, výzkumu, ale také v kontaktu s ne-akademickou veřejností, studiu a prezentaci figurálního umění od IV. do X. století na geografické úrovni Středomoří. Cílem činnosti Centra je analyzovat vývoj hlavních civilizací vzniklých z Římské říše. Předmětem studia je rozvoj identity Západu, Byzance a islámu jako autonomních fenoménů ale také jejich vzájemná interakce. Tento transkulturní přístup je zásadní pro chápání dialogu a opozice mezi těmito civilizačními subjekty a zároveň pro porozumění globálním fenoménům, které v těchto kulturách vznikaly nezávisle na sobě.
Metoda vychází z tradice historiografie dějin umění v Česku a z dědictví vídeňské školy, do jejíž kontinuity Seminář dějin umění v Brně patří. Po první světové válce sídlila v Československu významná mezinárodní instituce Institutum Kondakovianum, založená na počest Nikodima Pavloviče Kondakova, který v roce 1925 zemřel v Praze. Během meziválečného období zde také vycházela mezinárodní periodika zaměřená na Byzanc a východ: Byzantinoslavica a Seminarium Kondakovianum. Zásadní studie Vídeňské školy vznikly v návaznosti na výzkum raného středověku a Byzance, jako nejdůležitější můžeme připomenout texty Franze Wichoffa, Römische Kunst: Die Wiener Genesis (Wien, 1895) a Aloise Riegla, Die Spätrömische Kunst-Industrie nach den Funden in Östereichen-Ungarn (Wien, 1901). Na tyto dvě tradice chce Centrum raně středověkých studií svou produkcí navazovat.
Centrum vychází z výuky kterou zaručuje od února 2011 odborný asistent Ivan Foletti M.A., Ph.D. Jeho aktivity od května 2012 podporuje jako externí vyučující Elisabetta Scirocco M.A., Ph.D z Kunsthistorisches Institut in Florenz a v budoucnosti se počítá se spoluprácí dalších zahraničních expertů. Na podzim 2012 uspořádalo centrum mezinárodní a interdisciplinární konferenci The face of the dead and the early cristian world, která vyústí ve stejnojmenou kolektivní monografii která bude vydána v Římě, v prestižním medivalistikém nakladatelství Viella. Centru bylo také svěřeno vedení speciálního tematického čísla Opuscula historiae artium s titulem Byzantium, Russia and Europa.
Centrum raně středověkých studií prezentuje své aktivity také širší veřejnosti: od listopadu 2011, v pravidelných přednáškách je středověk prezentován “jinak”, aby oslovil i širší okruhy společnosti.