Artalk.cz na Pecha Kucha Night
27. 1. 2010Infoservis
Artalk.cz bude 27. 1. 2010 prezentovat své aktivity na Pecha Kucha Night Brno Vol. 2 v prostorách Domu umění. Na brněnské PKN dále vystoupí Adam Gebrian, Anymade std., Atelier DRNH, Jan Tabor, Kyl the Sistem, Mukeke – Erik Šille, Pavel Klusák, Pellico5 - Lukáš Veverka, Pixl-e, Radek Horáček, Szymon Rozwałka, Tamto revue, Tabačka KulturFabrik a Větrné mlýny – Petr Minařík.
Fotografie z Pecha Kucha Night Brno Vol. 2 zde
[Peča-kuča] je setkání designérů, architektů, výtvarníků a dalších kreativců. Přináší konfrontace, příležitosti propojení a prezentace s nejčerstvějšími nápady. Povídání a večírek!
20 obrázků x 20 sekund tentokrát mají:
Adam Gebrian
Vystudoval Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na Southern California Institute for Architecture (SCI-Arc) v Los Angeles (2008). Žil, studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Od roku 2009 vede vlastní ateliér na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci a je autorem a moderátorem pořadu Bourání na Radiu Wave. Během 6minut 40 vteřin se pokusí vysvětlit, co dělá dnes.
www.ag-ent.cz
Anymade std.
Skupina Anymade vznikla ze studentů Fakulty výtvarných umění VUT Brno studujících multimédia, intermédia, video, performance a malbu. Od roku 2005 se aktivně podílí na galerijní i klubové scéně djingem, vjingem, live performance a dekoracemi na různých multimediálních a hudebních festivalech. Od původního semi-animátorského záměru se působení skupiny rozšířilo na další aktivity – video, grafický design, zvukové experimenty, produkce. V roce 2007 založili Filip Nerad, Petr Cabalka a Jan Šrámek (VJ Kolouch) Anymade Studio, které se specializuje na oblasti animace, ilustrace, designu, hudebního a módního průmyslu.
www.anymadestudio.com
Artalk.cz
Internetová platforma pro diskusi o současném umění. Informuje o nejnovějším dění v galeriích, přináší recenze, komentáře, monitoring médií a aktuální kauzy. Vše vzniklo před pár lety anonymní kritikou české výtvarné scény. Kdo byl tajemný Artalk?
www.artalk.cz
Atelier DRNH – Antonín Novák, Petr Valenta
me100+ me101: upoutávka na již dva roky fungující virtuální výstavu me100 a pozvánka na vernisáž navazující výstavy me101. Obě výstavy jsou pozitivním vymezením vůči tzv. urban sprawl, tj. sídelním satelitům, logistickým centrům a všem dalším stavbám, kterými města expandují do okolní krajiny. Zatímco první výstava definuje různé strategie stavění ve městě, jako je zahušťování, vrstvení a překrývání, její volné pokračování je věnováno zástavbě v rámci tzv. brownfields.
www.drnh.cz
Jan Tabor (AT/CZ)
f.e.a, forum experimentelle architektur, bylo založeno 2005 s úmyslem revoluční myšlenky situacionistické internacionály oživit a vetřít do architektury ideje, umění iluze, kulatého myšlení, šeredného životního stylu, poetického elánu, sladké subverze a nádhery náhody. Situacionistické úmysly se přenášejí starými odkazy a doplňují novými úvahami pod renovovaným velekrásným titulem: SYMPOSIONISMUS. Ten proniká do nevědomí. Nedá se tedy znázornit. Ani zneužít. Zatím. V nudném vídeňském muzejním kvartýru má f.e.a malinkou úřadovnu s malým oknem. V něm chceme předvádět publiku výhody politiky házení z okna, česky defenestrace. Zatím jsme dospěli jenom k naklonění z okna. K tomu máme pár nudných obrázků. Ty ukážem.
Kyl the Sistem
Deviantní útvar, lokální anestezie vesmíru a v podstatě dvojice závislých performerů. Uhánějíce směrem od slova krása se jim daří špinit a zneužívat nejeden obor lidské tvořivosti – design, hudba, divadlo, techniky speciálních jednotek, fitness poezie. Jejich vznik v roce 1991 je opředen nejedním tajemstvím, od roku 2005 se však jejich přítomnost na této planetě vyjasňuje a na svět konečně pronikají záblesky jejich nečiré genitality. Kameny a rajčata není třeba nosit, na místě již budou přichystány.
www.myspace.com/kylthesistem
Mukeke – Erik Šille (SK)
Mukeke je exkluzívna značka a ideová platforma pre koordinovanú produkciu umeleckých diel. Srdcom Mukeke sú Misie. Štyri Misie ročne sú štyri pätice pozvaných osobností súčasnej medzinárodnej výtvarnej scény, ktorí vytvárajú limitovaný súbor diel s formálnou alebo obsahovou príbuznosťou. Mukeke je syntéza originality prístupov špičkových tvorcov z tzv. voľného umenia i oblastí dizajnu, s vopred stanovenou formou ich výsledných produktov. Mukeke, unikátny hybrid na trhu s umením, predstaví jeden z najvýraznejších protagonistov súčasnej slovenskej maľby – Erik Šille.
www.mukeke.com
Pavel Klusák
Pavel Klusák tak dlouho při studiu scenáristiky na FAMU psal o hudbě, až u ní zůstal. Publikuje texty, spolupracuje s festivaly (MFF Karlovy Vary), vysílá na ČRo – Rádio Wave, usmiřuje rozhádané kolegy a podobně. Hraje na klavír a Buddha Machine. Na svém labelu Klíče vydal album For Semafor a songy Tomáše Hanáka. Popravdě řečeno, ještě neví, zda na PKN představí projekt For Semafor (20 kapel a sólistů vytváří coververze Suchého & Šlitra), anebo zda věncem sonetů zhodnotí vrcholy progresivní hudby roku 2009.
Pellico5 - Lukáš Veverka
Rok po maturitě na Střední umělecké škole grafické v Jihlavě byl přijat do ateliéru grafického designu na Fakultě výtvarných umění v Brně. Bakalářské studium zakončil v roce 2006 prací na téma televizní grafika (vizuál studentské televize: znělky, servisní grafika atd). Následně absolvoval tříměsíční stáž v interaktivním týmu holandského studia Dumbar. V roce 2007 pracoval v České televizi na projektu Redesignu jako artdirektor kanálu ČT4 Sport. V roce 2008 získal ocenění RocketAward v mezinárodní soutěži televizního designu Promax/BDA. V současné době pracuje jako artdirektor projektu Altworx (animace, uživatelské rozhraní, grafický design) a externě spolupracuje s českou televizí. Je autorem vizuální koncepce jihlavské galerie Půda, pro kterou zpracovává plakáty a ostatní materiály. Od roku 2008 pořádá ve svém brněnském bytě program oborových workshopů Pellico5.
www.galeriepuda.net
wwww.pellico5.cz
Pixl-e
Absolventi Fakulty výtvarných umění VUT v Brně Filip Mond, Pavlína a Ondřej Doležalovi. Zabývají se grafickým designem knih, časopisů, katalogů. Jsou například autory vizuálního stylu výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2008, katalogu a grafického designu instalace výstavy Josef Čapek na Pražském hradě nebo monografie Resonance, Federico Díaz. V minulém roce byli v nominaci Czech Grand Design za informační systém Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. V současné době spolupracují s Galerií Zdeněk Sklenář.
www.pixl-e.cz
Radek Horáček
Dům umění jako komunikační zóna
Kdo nejvýstižněji promlouvá o výtvarném díle? Kurátor, teoretik, animátor, publicista či samotný umělec? Nebo jsou nejdůležitějšími interprety diváci? V posledním období se na procesu prezentace a interpretace výtvarného díla často podílejí sami umělci. Na několika příkladech si připomeneme, že Dům umění města Brna ve své dramaturgii komunikativním či interaktivním formám umění vždy poskytoval prostor. Radek Horáček byl v letech 2002-2006 ředitel Domu umění města Brna.
Szymon Rozwałka
Architekt. Od roku 2009 bydlí v Brně. Vystudoval architekturu na Fakultě stavebnictví a architektury Technické univerzity v polském Štětíně (1996). V roce 2001 spolu s Pawłem Wachnickým založil architektonický ateliér C+HO_aR se sídlem ve Štětíně. Ateliér od svého vzniku působí zároveň i v Olomouci, kde od roku 2004 stále spolupracuje s architektonickou kanceláří Tomáše Pejpka. V roce 2007 se C+HO_aR rozdělil na dva samostatné ateliéry (ve Štětíně a v Olomouci).
www.cplushoar.com
Tamto revue
Individualita v životním stylu, myšlení i umění / trendy smyslné i nesmyslné / hudební alternativy / intimní zpovědi / performance i romance / umělecké exhibice / extravagantní osobnosti / obsáhlý prostor věnovaný hudebním, literárním a filmovým recenzím / pěkný CD zvuk. Tamto revue vychází 4x do roka na cca 120 stranách a obsahuje unikátní CD sampler / ve stávající podobě od roku 1995, nově od roku 2010
www.tamto.cz
Tabačka KulturFabrik (SK)
IC Culture train – Kasárne Kulturpark – Tabačka kulturfabrik. Tri miesta v jednom meste, alebo tri košické príbehy na rovnakú tému: vytvorenie nezávislého kultúrneho priestoru pre súčasné alternatívne umenie. Ľudia, ktorí stoja za týmito projektmi združení v o.z. Bona Fide, nestrácajú motiváciu a kreatívne budujú svoje predstavy ďalej. Ich najnovší projekt našiel miesto v bývalej Maďarskej kráľovskej tabakovej továrni z 19. storočia. KulturFabrik je kultúrno-sociálny projekt, ktorého cieľom má byť vytvorenie prostredia pre rozvoj kultúry, kreativity a prostredia pre výstavné a rezidenčné aktivity, centrum divadelných, tanečných, hudobných, či mutimediálnych produkcií a súčasne i prirodzeným prostredím, kde návštevníci aktívne komunikujú s umelcom.
www.tabacka.sk
Větrné mlýny – Petr Minařík
Nakladatelství Větrné mlýny představí v krátké prezentaci svůj nejúspěšnější projekt, kterým je personální politika. Umět si vybrat dobré spolupracovníky, kteří se za několik týdnů či měsíců dokonale adaptují v takřka členy rodiny, je malý zázrak. Jak tento nakladatelský rodinný tygr z Brna funguje v čase hospodářské, ale i politické krize? Kdo jsou ti nejlepší pracovníci jedné velké rodiny? O to všem s tzv. šéfredaktorem Petrem Minaříkem.
www.vetrnemlyny.cz
Afterparty: DJ Click Joe