BHG manifest!

V souvislosti se svou výstavou Pure Hate v žižkovské galerii Nevan Contempo (vernisáž 8. 12. 2016) zformulovala umělecká skupina BHG (Black Hole Generation) ve složení David Krňanský, Martin Lukáč, Julius Reichel, Štěpán Marko a Honza Matoušek následující manifest.

BHG manifest 1.0

1) Budoucnost patří mechanizované hegemonii. Budoucnost je stroj. Balada o stroji psaná prostřednictvím stroje.

2) Věříme, že je možné z jemných náznaků odhadnout nastávající dění, a tak vše přepsat. Neopodstatněně věříme čím dál víc v intuici.

3) Věříme, že jediné, co může lidstvo vytrhnout z křeče, je víra ve vyšší utopistickou myšlenku, která ani nijak nemusí být kolektivně pojmenována.

4) Víme, jak bude vypadat budoucnost. Jelikož se nelze vrátit zpátky, chceme vyrýt do ksichtu strnulosti jizvu střepem naší pravdy.

5) Toužíme změnit kód toho, co je už nakonfigurované uvnitř neměnných struktur. Topíme se v lávě.

6) Jsou věci, které zatím nelze pojmenovat, jelikož pro ně zatím jazyk nemá slov.

7) Jsou slova, která budou teprve vymyšlena, aby se s nimi pojmenovávaly fenomény nám zatím neznámé. Jsme si jisti, že tato slova nebude nikdo vymýšlet v češtině.

8) Politiku vnímáme jako velký limit kreativity a utopie. Pokoušíme se zachovávat si kolektivní naivitu a předejít tak skepsi.

9) Chceme vše, co je jen možné; výhodou je, že nevíme, co to je. Nenacházíme smysl, ale přesto jdeme pořád dál.

10) Každý má svůj úkol, svůj potenciál. Jsme instituce. Jsme struktura, která je zhoubná. Jsme absolutno. Jsme budoucnost. Jsme kritický monument.

+

1) Jsme zlí.

2) Nintendo, Ninja Turtles, Macintosh, Sony, Sega Master System 2, Kendrick Lamar, Tesla, Saab, Nike.

3) Jebat Národní galerii.

4) Direktivní požadavky definující povahu, vzhled, účel a smysl díla považujeme za průkazné/opodstatněné pouze pokud pocházejí z našeho kruhu.

5) Nepřizpůsobiví občané.

6) Vycházíme z předpokladu, že situace, ve které se nacházíme, je nejabsurdnější ze všech situací, které dosud světové dějiny zmapovaly.

7) Nemáme pravdu, nechceme mít pravdu, nemůžeme mít pravdu, nepotřebujeme pravdu. Máme intuici.

8) Jménem revoluce stále postavený kokot.

9) Bohem nadaní géniové.

David Krňanský

Martin Lukáč

Julius Reichel

Štěpán Marko

Honza Matoušek