Cenu Medy Mládkové získala Ladislava Gažiová
11. 9. 2024Infoservis
TZ: Laureátkou Ceny Medy Mládkové za rok 2024 se stala malířka Ladislava Gažiová. Odborná porota složená z nezávislých odborníků a zástupců Musea Kampa oceňuje osobitost autorčina malířského projevu i schopnost prostřednictvím svých obrazů i kurátorské činnosti otevírat důležitá společenská témata.
Ladislava Gažiová se narodila v roce 1981 ve Spišské Nové Vsi v někdejším Československu. V letech 2000 až 2002 studovala na akademii v Košicích, potom přestoupila do Prahy. Po roce v ateliéru Vladimíra Skrepla na AVU, přešla k Jiřímu Davidovi na VŠUP, kde v roce 2008 absolvovala. Má za sebou desítky samostatných i skupinových výstav v Česku i v zahraničí, v roce 2008 byla mimo jiné zastoupena na výstavě Paradise Lost v Museu Kampa. Pro její obrazy je charakteristické použití režných pláten v kombinaci s hladkou malbou vytvářenou sprejem přes šablony. I když pracuje s výraznou zkratkou a zjednodušením, dokáže ve svých obrazech rozehrávat mnohovrstevnaté příběhy dotýkající se naší historie i současnosti. Z její kurátorské
praxe lze připomenout například výstavu O kosmos hino kalo (Vesmír je černý) v Moravské galerii v Brně na přelomu let 2017/2018. Šlo prezentaci sbírek Muzea romské kultury ne jako insitního umění, ale z perspektivy „obecných“ dějin umění. Ladislava Gažiová žije a pracuje v Praze.
Cena Medy Mládkové má za cíl podporovat umělkyně a umělce střední generace v jejich další tvorbě. Nese jméno mecenášky a sběratelky Medy Mládkové, které byla od konce šedesátých let důležitou podporovatelkou českého neoficiálního výtvarného umění. „Pro paní Medu bylo sběratelství především formou vyjádření zájmu o dílo vybraných autorek a autorů a snahou motivovat je, aby v nastoupené cestě pokračovali. Ve svém zájmu se nezaměřovala jen na české autory, ale i na umělce ze Slovenska, Polska, Maďarska či tehdejší Jugoslávie. Rádi bychom, aby cena měla podobnou funkci i geografický záběr,“ vysvětluje Filip Melzer, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která cenu od loňska uděluje.
„Zatímco Cena Jindřicha Chalupeckého je určena umělcům na začátku kariéry a Státní ceny se zpravidla udělují za celoživotní dílo, Cena Medy Mládkové se zaměřuje na tvůrce ve věku 35 až 55 let, tedy umělkyně a umělce, kteří již mají za sebou významná díla a výstavy, ještě však nepatří do kategorie žijících klasiků. Pani Meda byla výraznou individualitou, která vždy šla odvážně a nekompromisně vlastní cestou. Podobné kvality by měla vykazovat i tvorba oceňovaných autorek a autorů,“ dodává Melzer. Kritériem výběru nejsou dílčí počiny z poslední doby, preferované medium tvorby či národnost, ale především osobitost tvorby, odvaha jít vlastní cestou a schopnost prostřednictvím umění nastolovat nová témata. První laureátkou ceny se v roce 2023 stala Eva Koťátková.
Cenu uděluje Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s časopisem ELLE. O laureátovi rozhoduje odborná porota složená z nezávislých odborníků a zástupců pražského Musea Kampa, které paní Meda v roce 2003 založila a které pečuje o její sbírku. V letošním ročníku členy poroty byli Zdenek Felix, nezávislý kurátor žijící v Berlíně a někdejší ředitel Deichtorhallen v Hamburku, šéfkurátorka Galerie hlavního města Prahy Helena Musilová, vedoucí kulturní rubriky časopisu ELLE Barbara Hackelová a kurátoři Musea Kampa Martina Vítková a Jan Skřivánek. Cena má formu autorkého šperku – náhrdelník pro letošní laureátku vytvořila šperkařka Anežka Juhová. „Cena laureáty ve vztahu k museu k ničemu nezavazuje, nechceme, aby pro ně znamenala jen další povinnost. O možnosti výstavy ale s Ladislavou Gažiovou jednáme a doufám, že se nám ji v příštím roce podaří realizovat,“ doplňuje šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek.
Meda Mládková (1919–2022) byla celoživotní propagátorkou české kultury. Její exilové nakladatelství Éditions Sokolova v roce 1953 mimo jiné vydalo první monografii malířky Toyen a v Paříži se spřátelila s průkopníkem abstrakce Františkem Kupkou. Ve Spojených státech amerických později spolu s manželem Janem Mládkem vybudovali největší soukromou sbírku Kupkových děl. Svými nákupy zároveň podporovali řadu osobností domácího umění šedesátých až osmdesátých let. Motto Medy Mládkové znělo: „Když chceš, tak můžeš.“ Právě odhodlání a neústupnost, se kterými se pouštěla do všeho, co dělala, byly po roce 1989 pro českou společnost převálcovanou čtyřiceti lety komunistické totality velice cennou a inspirativní lekcí. Cena je udělována v den narozenin Medy Mládkové, letos 8. září uplyne 105 let od jejího narození.