denní tisk 20. 2. 2013

Petr Fischer z Hospodářských novin se vyjadřuje k (ne)kulturní politice TOP 09, pod kterou spadá ministerstvo kultury. „Chybí jakákoliv koncepce, plány či představy do budoucna. O moderním pojetí kultury jako tvůrčím centru společnosti se maximálně z povinnosti napíše do volebního programu. Ministři kultury jsou pak něco jako údržbáři, kteří nesmějí „rozjíždět nic nového“ a mohou pouze z almužny, kterou rozdává veliký rozpočtář, lepit největší a nejviditelnější díry.“

V Leica Gallery jsou aktuálně k vidění fotografie Evy Fukové. Výstava nazvaná Pábení představuje na padesát snímků z padesátých a šedesátých let, zastoupena jsou jak díla vzniklá v Čechách, tak i práce z cest po Evropě a díla z Ameriky, kam Fuková emigrovala. O výstavě píše Jan Šída v dnešním Právu. „Hlavní uměleckou zbraní fotografky je nalézání a následné obrazové zasazování na první pohled obyčejných věcí do překvapivých kontextů. Právě překvapení je to, co návštěvníka výstavy čeká prakticky u každé fotografie.“

Peter Kováč se v dnešním Právu věnuje devatenáctému ročníky ceny Grafika roku. Soutěžní přehlídka v Clam-Gallasově paláci nabízí 164 děl od sto padesáti umělců. „Poměrně značná – letos dokonce ze všech dosavadních ročníků největší – je účast těch, kteří se zabývají autorskou knihou, vydanou v sérii malého nákladu, někdy dokonce jen v jednom kuse. Je to asi největší oslava výtvarné kreativity, protože tu nejde o prodej, ale o vlastní tvůrčí uspokojení.“ Dvě místnosti jsou věnovány dílu Oldřicha Kulhánka, který letos obdržel im memoriam cenu Vladimíra Boudníka.

Ondřej Bezr dnes v MF DNES představuje monografickou publikaci o Janu Zrzavém nazvanou Božská hra (stejnojmenná výstava je nyní k vidění v ostravské Galerii výtvarného umění). Autory textu jsou Karel Srp, Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda a Zuzana Novotná. Nejde o klasickou chronologicky řazenou monografii. Autoři si vybrali z malířova života a díla konkrétní etapy a témata, která zpracovali „s nevšední hloubkou a přitom i pro řadového laického čtenáře přístupnou formou.“

Václav Hnátek z MF DNES rekapituluje loňský, velmi úspěšný rok na poli trhu s uměním. „Loňský obrat o sedmnáct procent překonal do té doby rekordní rok 2009, o třicet šest procent rok předchozí. Ke koupi deseti nejdražších děl by případný zájemce potřeboval více než 200 milionů korun.“

Zuzana Macurová | Narozena 1984, vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě MU v Brně, kde aktuálně pokračuje v doktorském studiu. Specializuje se na umělecký mecenát v raném novověku. Zajímá se rovněž o současnou architekturu a fotografii. Od roku 2012 připravuje pro Artalk.cz rubriku Media monitoring.