Dialóg medzi architektúrou, verejným priestorom a fotografiou v TG
21. 5. 2025Infoservis
TS: Vernisáž troch výstav: Turčianska galéria otvorí dialóg medzi architektúrou, verejným priestorom a fotografiou
Turčianska galéria v Martine pozýva verejnosť na výnimočnú vernisáž troch výstav, ktorá sa uskutoční v utorok 27. mája 2025 o 17:00. V jeden večer budú sprístupnené tri výstavné projekty, ktoré spoločne otvárajú tému priestoru – architektonického, verejného aj osobného.
Projekt Socha v meste sa venuje opusteným objektom verejného priestoru – starému mobiliáru, nefunkčnému osvetleniu, fragmentom sôch. Tieto predmety, často zabudnuté či odsunuté, sa prostredníctvom umeleckých zásahov vracajú do centra pozornosti. Výstava sa bude nachádzať nielen v galérii, ale aj vo verejnom priestore mesta a bude v prebiehať v dvoch etapách. V prvej predstavia svoje diela autori a autorka Marcin Berdyszak, Matej Gavula, Júlia Káčerová, Patrik Kovačovský. V druhej časti predstaví svoje dielo Radovan Čerevka. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
„Už v poradí desiaty ročník projektu Sochy v meste, ktorý kriticky reflektuje verejný priestor ako miesto kolektívnej pamäte a zabúdania je aktuálne sprevádzaný dvoma výnimočnými výstavami. Kým jedna približuje tému architektúry cez diela architekta Dedečka, druhá prostredníctvom fotografie reflektuje šedé zóny urbanizmu čerpajúc z brutalizmu a industriálnej estetiky.“ hovorí kurátor výstav Adam Galko.
Výstava Vladimír Dedeček – Tesár v čase betónu približuje dielo jednej z najvýraznejších postáv slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia. Vychádza z kurátorského konceptu Moniky Mitašovej pripraveného pre Slovenskú národnú galériu a zameriava sa na vybrané kapitoly z Dedečkovej tvorby. Návštevníci uvidia trojrozmerné modely, interaktívne skladacie objekty, archívne fotografie a videozáznamy dokumentujúce Dedečkovu víziu verejnej architektúry. Výstava pripomína nielen jeho najznámejšie realizácie, ako premostenie Slovenskej národnej galérie v Bratislave či areály vysokých škôl v Nitre a Zvolene, ale aj menej známe návrhy, napríklad nerealizovanú prístavbu Múzea Martina Benku. Výstava vznikla v spolupráci s OZ Kultúrna platforma Parta.
Utópia predstavuje fotografickú tvorbu Emy Lančaričovej. Pracuje s motívom stĺpa ako konštrukcie a symbolu, čím skúma vzťah medzi priestorom, svetlom a časom. Výstava vznikla v spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom v rámci Letného fotofestu 2025.
Vernisáž sa uskutoční výnimočne v utorok 27. mája o 17:00 v Turčianskej galérii v Martine.
Vstup je voľný a verejnosť je srdečne vítaná.