do 10. 3. 2014 / Výzva k zasílání abstraktů ke konferenci: Síla regionu

Výzva k zasílání abstraktů ke konferenci: Síla regionu / Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Západočeská galerie v Plzni / do 10. 3. 2014

Výzva k zasílání abstraktů ke konferenci: Síla regionu

Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem společně se Západočeskou galerií v Plzni pořádají studentskou konferenci s názvem Síla regionu. Konference proběhne 21. 5. 2014 v přednáškovém sále Západočeské galerie v Plzni (Pražská 13) jako doprovodná akce výstavy Ze středu ven – umění regionů 1985–2010 (výstavní síň Masné krámy, 1. 4.– 8. 6. 2014).

Program je koncipován do dvou základních okruhů, které se zabývají fenoménem rozvojen regionálních uměleckých scén v širším společenském kontextu. První blok se bude věnovat tématu Výtvarné scény v regionech – kritický regionalismus, druhý se soustředí na Umělecké projevy v posttotalitní společnosti. Podrobný obsah daných témat naleznete níže.

Abstrakty jednotlivých příspěvků v rozsahu max. 1 normostrany je možné zasílat nejpozději do 10. 3. 2014 na e-mail silaregionu@gmail.com, případně na adresu:

Konference Síla regionu

Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně

Pasteurova 9

400 96 Ústí nad Labem

Vyrozumění o přijetí příspěvku bude odesláno do 20. 3. 2014.

Termín pro odevzdání referátů vybraných na konferenci je 10. 5. 2014, opět na e-mail silaregionu@gmail.com. Vybrané referáty o rozsahu max. 10 normostran budou publikovány ve sborníku a honorovány. Prezentace příspěvku by neměla přesáhnout 30 minut.

Vítány budou návrhy příspěvků, které se dotýkají následujících témat:

1. Výtvarné scény v regionech – kritický regionalismus

Paradoxem moderní civilizace je tendence vymezovat se vůči kulturní minulosti, nicméně je důležité, aby si jednotlivé regiony nadále budovaly vlastní individualitu. Zůstává otázkou, do jaké míry si svou identitu regiony zachovávají a v jaké míře se globalizují. Rozvoj českých regionálních uměleckých scén je spojen se začátkem devadesátých let 20. století a odrážel širší proces politické transformace a společenské decentralizace doprovázený mimo jiné vznikem regionálních univerzit a v jejich rámci také nových uměleckých fakult. Blok se zaměří na rozvoj periferních uměleckých scén, fungování regionálních muzeí a dalších institucí. Jak galerie a umělecké školy plní svou funkci v rámci kraje a místních uměleckých kontextů? Jsou galerie propojeny s aktivitami konkrétních umělců či programy regionálních univerzit, a jak vypadá jejich spolupráce?

2. Umělecké projevy v posttotalitní společnosti

Druhý blok se soustředí na prvky posttotality a vlivy transformace v současném českém umění. Jak se vyvíjely postmoderní tendence v generaci, která nastoupila na uměleckou scénu po roce 1989? Redefinuje nejmladší generace a alternativní mezigenerační umělecká scéna společensko--historické stereotypy? Je dnešní umění ovlivněno ideologií a dobovým kontextem? Navracejí se umělci k výrazu pozdní moderny? Do jaké míry má na umělce vliv prostředí, ve kterém tvoří? Jsou umělci schopni svými díly myšlenkově překročit hranice svého domova, regionu a jak se změnilo vnímání místní identity?

Program konference a informace k výstavě Ze středu ven – umění regionů 1985–2010 naleznete také na www.zpc-galerie.cz.