do 12. 10. 2012 / Výzva k zasílání návrhů příspěvků na sympozium Školy umění

Výzva k zasílání návrhů příspěvků na sympozium Školy umění / do 12. 10. 2012

Sympozium ŠKOLY UMĚNÍ

Výzva k zasílání návrhů příspěvků na sympozium

Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pořádají symposium Školy umění.

Sympozium Školy umění se uskuteční jako součást projektu HIGH FIVE, jehož řešitelem je pětice českých vysokých uměleckých škol, respektive fakult umění. Projekt HIGH FIVE je podpořen Centralizovaným rozvojovým projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Výstavy, sympozium a publikace prací studentů studijních programů Výtvarná umění realizovaných na českých vysokých uměleckých školách. Sympozium doplňuje další, především výstavní aktivity spojené s realizací projektu, jehož cílem není pouze prezentace praktických výstupů studijních programů Výtvarná umění, ale rovněž otevření prostoru pro odborné a kritické zhodnocení vývoje a stavu vysokého uměleckého školství v širších kontextech kulturní a vzdělávací politiky.

Sympozium proběhne ve dnech 8. a 9. 11. 2012 v aule AVU (3. patro) v Praze a bude rozděleno do čtyř tematických okruhů (podrobněji níže). Každý okruh bude vedle vybraných příspěvků zahrnovat také diskusní panel. Délka jednotlivých příspěvků by neměla překročit 20 minut. Vybrané příspěvky budou publikovány v tištěné podobě jako součást plánované publikace shrnující projekt HIGH FIVE.

_

Abstrakty příspěvků o rozsahu 1 normostrany (1 800 znaků včetně mezer) zasílejte nejpozději do 12. 10. 2012 na e-mailovou adresu MgA. Adély Hruškové (adela.hruskova@ujep.cz).

V abstraktu, prosím, vymezte tematický okruh příspěvku (I. – IV. okruh). K přednesení na sympoziu, respektive k publikování, budou vybírány příspěvky spadající do jednoho ze čtyř níže uvedených tematických okruhů. Dílčí témata v rámci těchto okruhů představují pouze orientační vymezení jejich rozsahu:

I. AKTUÁLNÍ UMĚLECKÁ PRAXE

× aktuální tendence v českém a světovém umění

× současná teorie a historie umění

× umělecký provoz v 21. století

II. SYSTÉM VYSOKÉHO UMĚLECKÉHO ŠKOLSTVÍ

× modely vnitřní struktury vysoké umělecké školy

× podoby ateliérové výuky

× alternativy ateliérové výuky

× vztah teorie – praxe

× postavení vysokého uměleckého školství v systému vysokoškolského vzdělávání

× výtvarné umění a vizuální gramotnost

III. UMĚLECKÉ VZDĚLÁNÍ V PRAXI

× profesionální uplatnění absolventů vysokých uměleckých škol

× autonomie nebo prekarizace?

× vzdělávání jako model umělecké praxe

IV. DOKTORSKÉ STUDIUM UMĚNÍ

× analýza a komparace koncepcí postgraduálního studia ve studijním programu Výtvarná umění

× profil a uplatnění absolventa postgraduálního studia umění

× výstupy doktorského studia – mohou (umí) umělci dělat teorii?