do 15.6. 2025 / Open Call na výstavu o duševním zdraví v Galerii Prám

TZ: Společnost Jindřicha Chalupeckého (SJCh) hledá umělecká díla pro nadcházející výstavu zabývající se problematikou duševního zdraví a well-beingu mladých lidí (více informací najdete níže). Své projekty mohou posílat jednotlivci i kolektivy. Zajímají nás již existující, ale i rozpracovaná a plánovaná díla, která se mohou dotýkat následujících témat: institucionální péče, environmentální úzkost, trauma, zkušenost z období pandemie Covid-19 a její dopady, diskriminace, antigenderové hnutí ad. 

Výstava se uskuteční na jaře/v létě roku 2026 v prostorech pražské Galerie Prám (hlavní galerie i přilehlý velký sál). Produkčně a kurátorsky výstavu zajišťuje SJCh, která vystavujícím poskytne kurátorskou a produkční asistenci, zajistí instalaci, převoz, pojištění a autorské honoráře. Příspěvky na realizaci či adjustaci děl se budou odvíjet od celkového reálného rozpočtu na projekt (ten bude známý přibližně v únoru 2026). 

Zašlete nám:

  • popis a vizuální dokumentaci existujících (či rozpracovaných/plánovaných) děl/projektů, které se vážou k daným tématům 
  • krátký artist statement (max. 1 A4), který shrnuje vaši uměleckou praxi a proč vás zajímá zapojení do daného projektu
  • v případě děl, která ještě nemají finální podobu prosíme také o dokumentaci dvou již existujících děl (popřípadě odkaz na web či online portfolio).

 

Deadline 15. 6. 2025 ve 23:59.  Podklady zasílejte na info@sjch.cz s předmětem “Open call Well-being”.

Více o projektu:

Projekt se zaměřuje na téma well-beingu, zejména psychické a duševní pohody mladých lidí. V kontextu současných turbulentních společenských, ekonomických a ekologických změn se duševní zdraví mladé generace stává stále častěji předmětem zájmu nejen odborníků a odbornic z oblasti psychologie, ale i socioložek*sociologů, političek*politiků a kulturních aktérek*aktérů. 

Prostřednictvím výstavního a následně diskusního formátu v Galerii Prám chceme společně uvažovat nad příčinami a průsečíky různých traumat a překážek, kterým tzv. Generace Z čelí. Zajímají nás jak projevy úzkostí, panických atak či pocitů bezvýchodnosti (např. v důsledku klimatické úzkosti, válečných konfliktů, prožité izolace během pandemie Covid-19, zahlcení digitální komunikací či sílící propagandou antigenderového hnutí), tak i způsoby rezistence a sebemobilizačních a sebepečujících iniciativ, které si mladí lidé vytvářejí.  

Zvláštní pozornost věnujeme studujícím a jejich zkušenostem, neboť se opakovaně ukazuje, že vzdělávací instituce, včetně vysokých škol, nejsou dostatečně připravené reagovat na jejich aktuální potřeby, diskriminační a jiné závažné porušení etiky a práv, ke kterým dochází buď v interakci s jinými studujícími a/nebo ze strany vyučujících. 

Výstavní projekt chce primárně prezentovat díla studujících a příslušnic*příslušníků generace Z, a doplňkově začlení i práce již etablovaných autorek a autorů, jejichž tvorba s tématem souzní. Díla do projektu bude vybírat kurátorský kolektiv SJCh.