do 31.10. / Open call Sport in Art na výstavu a tvůrčí rezidenci v Paříži

Platforma Sport in Art představuje nový výstavní projekt Art Grand Slam a ve spolupráci s Českými centry nabízí mladým vizuálním umělcům tvůrčí rezidenci v Paříži

Kulturní platforma Sport in Art, která spojuje umění se sportem, má za sebou od svého oficiálního vzniku v roce 2020 několik úspěšných výtvarných projektů. Poté, co v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině vznikl charitativní projekt Make Art Not War a limitovaná série unikátních grafických listů od významných českých, ukrajinských a světových autorů, navázala platforma na téma veslování u příležitosti pražských Primátorek, a především Mistrovství světa ve veslování v Račicích v roce 2022. Nyní Sport in Art přichází s novým výstavním projektem Art Grand Slam, jehož první ročník se uskuteční v roce 2024. Ten je určen profesionálním umělcům i začínajícím autorům do 30 let, a v nadcházejícím roce bude také reflektovat největší a nejslavnější sportovní svátek, Olympijské hry v Paříži. Mladí umělci mají nyní příležitost přihlásit se do Open callu na webu artgrandslam.org a ucházet se tak o své místo vystavovat po boku renomovaných českých umělců a získat rezidenční pobyt v České centru Paříž na přelomu června a července 2024.

Kulturní platforma Sport in Art, jejímž cílem je nacházet průsečíky mezi sportem a uměním, inspirovat k tvorbě a probouzet emoce, představuje nový výstavní projekt s přesahem do dalších uměleckých disciplín jako je divadlo, film nebo fotografie. „Už se založením platformy Sport in Art jsme měli ideu vyhlašování nejlepších počinů roku propojujících sport a umění. A to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Za důležité považujeme i to, jak taková díla reflektují dobu a společenské dění, jehož jsme všichni součástí,” přibližuje nový projekt Art Grand Slam ředitel Sport in Art Jan Dvořák. Odměnou pro nejúspěšnějšího umělce z Open callu, kterého vybere porota složena ze zástupců české kulturní scény, bude rezidenční pobyt v Paříži.

Art Grand Slam se inspiruje sportovní terminologií a má ukázat opravdu to nejlepší z nejlepšího. V rámci prvního ročníku představuje svou kurátorskou vizi a spojení umění a pohybu uznávaný historik umění, výtvarný kritik a publicista Petr Vaňous. „Sport je pro mě vzrušující stejně jako vizuální umění. Umění přirozeně tematizuje pohyb od nepaměti. Pohyb je základní moment všech přírodních i společenských transformací, ať lineárních, nebo cyklických. Zajímá mě vztah mezi tímto pohybem a sportem, který je v mnohém symbolický. První ročník Art Grand Slam jsem nazval Uvnitř pohybu. Zajímá mě to, co se děje uvnitř organismu, který vstoupil do soutěže. Domnívám se, že projekt AGS může přispět k propojení zdánlivě oddělených zájmových oblastí. Může rozkrýt souvislosti, které dokonce nezávazné zájmy proměňují v existenciální předpoklady a nutnosti a směřují ke společnému základu, jímž je říše lidských možností. Ne nadarmo říkal bývalý učitel tělesné výchovy na pražské AVU doktor Jan Křiček, že „tělo je katedrála duše.“ Myslím, že výrok hovoří za vše,” přibližuje výběr tématu Vaňous.

Vrcholem každoročního cyklu, vedeného vybraným kurátorem, bude vyhlášení cen za nejlepší umělecko-sportovní počiny předchozího roku v kategoriích výtvarného umění, divadla a tance, filmu, fotografie a veřejného prostoru. I tyto disciplíny mají své garanty, odborníky v určených oblastech, kteří vyberou 3–5 reprezentativních děl dané kategorie, která jsou skvělým příkladem ve svém oboru a zajímavým kulturním podnětem pro veřejnost. Pro první ročník doplní Petra Vaňouse Marie Foltýnová (veřejný prostor), Tomáš Pospěch (fotografie) Marta Ljubková (divadlo a tanec) a Jindřiška Bláhová (film).

Hlavní částí projektu Art Grand Slam je výstava deseti profesionálních vizuálních umělců, mezi nimiž se objeví Michael Rittstein, Lubomír Typlt, Milena Dopitová, Dalibor David, Paulina Skavová, Alena Andrlová, Jakub Janovský, Michal Cimala, Laura Limbourg a Pavel Šmíd. Tuto sestavu, vybranou Petrem Vaňousem, doplní tři mladí tvůrci, kteří vzejdou z Open callu. Ten je nyní spuštěn a své přihlášky mohou vyplnit všichni vizuální umělci a umělkyně do 30 let (do ročníku 1993 včetně), kteří ve své práci reflektují téma sportu a pohybu. Zadáním je vytvořit 1 až 3 nových původních děl inspirovaných letními olympijskými sporty, nebo letními pohybovými aktivitami. Umělci a umělkyně mohou poslat jak hotové dílo, tak jeho návrh, včetně popisu realizace. Open call je otevřen pro media: malba, socha, objekt instalace či video.

Přihlášku lze vyplnit přímo na webu www.artgrandslam.org, a to nejpozději do 31. října 2023. Kurátor Petr Vaňous vybere 3 tvůrce, kteří se se svými díly připojí do hlavní výstavy po bok renomovaných českých výtvarníků, sochařů či grafiků. Jeden z nich navíc získá desetidenní rezidenční pobyt v Paříži na přelomu června a července 2024, realizovaný ve spolupráci s Českými centry.

Výstava, včetně slavnostního vyhlášení cen, proběhne 15. února 2024 ve SmetanaQ Gallery na Smetanově nábřeží v Praze. Expozice dále v létě 2024 poputuje do galerie Českého centra Paříž, a to při příležitosti konání Olympijských her. První ročník uměleckého Art Grand Slamu tak bude završen v rámci nejprestižnější sportovní akce na světě.