Filmy o Picassovi a Warholovi v kinech Aero

12. 11. 2024Artalk Infoservis

TZ: Umělec skrytý pod maskou. Snímek Picasso – rebel v Paříži nabízí unikátní pohled na život největšího umělce 20. století

Už je to více než půl století, co zemřel Pablo Picasso. Dodnes ale platí za jednu z nejvíce inspirativních osobností ve světě moderního umění. Jeho životní příběh, který je pevně spjat s hlavním městem Francie Paříží, vypráví nový dokument Picasso – rebel v Paříži, který začátkem listopadu zamíří do kin v České republice a na Slovensku.

Picasso se sice narodil – a vlastně i zemřel – ve Španělsku, téměř celý jeho život byl ale spojen s Paříží. Tehdejší světové centrum umění bylo svědkem jeho autorského zrání, revoluce, kterou způsobil svým kubismem ve světě výtvarného umění, obdobím surrealismu a experimentů, časy úspěchů i nepochopení. Přesto se celou dobu ve „městě světel“ cítil jako cizinec a vyhnanec. Picassův umělecký vývoj, který je s francouzskou metropolí neoddělitelně svázaný, sleduje film Picasso – rebel v Paříži, jenž vznikl při příležitosti padesátého výročí jeho úmrtí.

Není ale pouhým životopisem. Snímek, jímž provází iránská herečka Mina Kavani, již s Picassem pojí útěk do Paříže za uměleckou svobodou, totiž nabízí jedinečný pohled do útrob Musée Picasso, které vlastní největší existující sbírku věnovanou malíři s 6 000 díly a 200 000 kusy archivních materiálů. Zamíří ale také do městských čtvrtí, kde se z neznámého Pabla z Málagy stal patrně nejvýznamnější umělec 20. století.

Před očima diváků v kině se na velkém plátně odvíjí originální portrét umělce, který podtrhuje protikladnost jeho povahy – ve stejnou chvíli dokázal být štědrý i despotický, uhnětený ze světla a stínu a v běžném životě často schovaný za maskou.

A právě tuto masku chce film Picasso – rebel v Paříži sejmout a ukázat umělce jako živoucí figuru, která umění proměnila jednou provždy. Děje se tak nejen prostřednictvím detailních pohledů na jeho slavná díla, ke kterým se diváci dostanou tak blízko, jak by to za normálních okolností nebylo možné, ale i citacemi z Picassových dopisů a studií jeho díla i fundovaným komentářem odborníků. Mezi nimi budou Cécile Debray, prezidentka Musée NationaPicasso v Paříži, Annie Cohen-Solal, autorka knihy „Un étranger nommé Picasso“, dále historici umění Marie-Laure Bernadac a Eugenio Carmona Mato, stylista a návrhář Paul Smith, vedoucí Picassova studijního centra v Paříži Cécile Godefroy, francouzský historik François Hartog, umělci Obiageli Okigbo a Guillermo Kuitca.

Snímek Picasso – rebel v Paříži režírovala Simona Risi, zkušená dokumentaristka, jejíž filmy byly promítány na více než osmdesáti festivalech po celém světě. Hudbu napsal Emanuele Matte a spojuje v ní klasickou orchestraci s moderním užitím syntezátorů a inovativními aranžérskými postupy.

Picasso – rebel v Paříži vstupuje do kin 4. listopadu. V České republice a na Slovensku jej distribuuje společnost Aerofilms.

TZ: Dokument Andy Warhol – americký sen zkoumá utajené aspekty života tajemného umělce

Umění dvacátého století má hned několik hrdinů – a jedním z nich bezesporu je i Andy Warhol. Tajemná osobnost ovlivnila výtvarné umění, film, fotografii, hudbu, módu, jeho newyorské studio The Factory se proto stalo místem, kde se potkávali ti, kdo ve své době na umělecké scéně něco znamenali. Rodinné kořeny Andyho Warhola najdeme na Slovensku. A jak ukazuje nový dokument Andy Warhol – americký sen, nikdy se jich nevzdal. Do kin v České republice a na Slovensku zamíří 2. prosince.

Dokumentární film v režii Ľubomíra Jána Slivky nabízí novou perspektivu, s jakou mnohovrstevnatou osobnost Andyho Warhola zkoumat. Najdeme dokumenty, které zkoumaly jeho roli v moderním umění, snažily se nahlédnout za oponu jeho nepřístupného vystupování, nořily se do jeho komplikovaných vztahů i sexuality. Nový snímek se zaměřuje na aspekt, který zůstával v ostatních případech opominut jedinou biografickou větou „Rodina Andyho Warhola pocházela ze severovýchodního Slovenska“. Role, kterou Warholovy rodinné vazby měly na utváření jeho uměleckého jazyka, totiž byly mnohem podstatnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Na světlo se tak dostávají skryté části jeho života a neviditelné tvůrčí síly, které jej inspirovaly.

Film prostřednictvím dosud neviděných archivních záběrů i nově natočených rozhovorů zkoumá napětí mezi autorem extravagantních děl a silným introvertem a vše zasazuje do kontextu jeho tvorby, jejíž vliv přetrvává dodnes. Dokumentaristé našli ve Warholově rodině neprobádané území hlubokých rodinných vztahů. Andyho příběh vyprávějí lidé, jejichž výpovědi nebyly nikdy zaznamenány, a film obsahuje spoustu autentického materiálu o tématech, která dodnes nikdo nezkoumal. Nový pohled a neznámá fakta budou lákadlem nejen pro všechny obdivovatele Warhola, ale i pro běžné diváky. Natáčelo se nejen v New Yorku nebo rodném Pittsburghu, ale i v Míkové na Slovensku, odkud jeho rodiče odešli, Bratislavě nebo Praze. Kromě rodinných příslušníků a přátel mají ve filmu Andy Warhol – americký sen prostor i historici umění a odborníci na Warholovo dílo.

Film režíroval a produkoval Ľubomír Ján Slivka, scénář napsala Petra Babic Slivková. Za kamerou stál Martin Straka a originální hudbu k dokumentu napsal Michael Kocáb, člen významné české kapely Pražský výběr.

Andy Warhol – americký sen vstupuje do kin v České republice a na Slovensku 2. prosince v distribuci společnosti Aerofilms.