Jeseník v září oživí sousedsko-kulturní festival Jesnění

TZ: Festival Jesnění je festival současného umění v Jeseníku, který představuje jak tuzemskou i zahraniční uměleckou scénu, tak lokální nezávislou scénu a kulturně kreativní osobnosti. Je jedinečnou akcí svého druhu v celém regionu, zasazenou do unikátního prostředí jesenických hor. Letošní pátý ročník se bude konat od 4. do 7. září 2025. Návštěvníky čeká pestrý a bohatý kulturní program odehrávající se především ve veřejném prostoru města Jeseník. Festival se snaží poukazovat na zajímavé lokality, které mnohdy zůstávají mimo pozornost návštěvníků i místních.

Prvním velkým jménem festivalu budou Tata Bojs, jejichž koncert proběhne ve čtvrtek 4. 9. v letním divadle. Populární pouliční slavnost s programem pro celou rodinu i hlavní koncertní večer se letos opět odehrají v sobotu v prostoru areálu Woox, dříve textilní továrny Regenhart und Raymann. Jsme rádi, že letos znovu spolupracujeme s Wooxem. Prostory, kde se firma nachází, znají mnozí ještě jako původní textilku Moravolen. My z tohoto místa se silným geniem loci vytvoříme festivalovou stage, na které v sobotu večer vystoupí například loňská zástupkyně Česka na Eurovizi Aiko, polská hudebnice Guest Julka, brněnský hudebník s italskými kořeny Matteo Ruggiero se svým projektem sxilence či DJ Fedor,” říká Matěj Podhola, ředitel festivalu. Sobotní odpoledne diváky pobaví žonglérské představení a workshop od Juraj juggling, pro děti od 3 do 100 let bude připraveno interaktivní divadelní hřiště Zahrátky uměleckého kolektivu Řev na hřišti & Studia Damúza. Milovníci současného tance si přijdou na své během improvizovaného vystoupení uměleckého kolektivu Spolk s názvem On the spot. V rámci odpoledního programu se však mohou návštěvníci těšit také na workshop enviro-sociálního podnikání či jógu smíchu. Svou knihu pro děti “Ani holka, ani kluk”, tematizující život nebinárních a trans lidí, přijde představit ilustrátorka Marto Kelbl. Nebude chybět gastrofestival Restaurant Day s workshopem přípravy čínských novoročních závitků štěstí s Katie Tang Čábelka a stánky se sousedskými dobrotami, ale i neapolskou pizzou. Závěr sousedské slavnosti se ponese v melancholické atmosféře, mikrofonu a akordeonu se totiž ujme česko-francouzská interpretka Jessica May.

Festival Jesnění je známý pro svou multižánrovost a snahu přinášet lidem z Jeseníku a okolí současnou ne-mainstreamovou uměleckou produkci. Potvrzením je nabitý (nejen) páteční program, který představí objektovou performance Objectravelling libanonské umělkyně Mary Ingey ve vodní tvrzi. Zde se bude konat také divadelní performance umělecké skupiny Witches on the Run (Hanna Magdalena Gödl, Nina Pixel, Vida Vojić) s názvem Courtyard Convos. Návštěvníci se mohou těšit na něco málo z teorie čarodějnických procesů v Evropě, dále však také na společné povídání o tom, jak se tyto skutečnosti reflektují do dnešní doby a nás samotných. Páteční podvečer pak otevře vernisáž site-specific výstavy Snění studentů Akademie výtvarných umění (ateliéru Intermédií I, vedeného Milenou Dopitovou), jejichž umělecká díla budou vytvořena ze zbytkových materiálů získaných v Jeseníku a okolí (plechy, dráty, látky apod.). Večer se ponese v hudebním duchu. Program přinese přednášku hudebních publicistů Hany Řičicové, Miloše Hrocha a Pavla Turka v Kině Pohoda. Hudební teorii následně vystřídá hudební prožitek samotný, a to v podání polské kapely November Might Be Fine a českých mezi patry klid.

Pestrý festivalový program dále nabídne také autorská čtení (např. Mirky Ábelové či Nely Haluzové). Trojice umělkyň pod názvem Witches on the Run připraví návštěvníkům ještě jeden velmi unikátní zážitek. V neděli 7. 9. proběhne v evangelickém kostele kolektivní slavnost s názvem Sunday Service. Na motivy tradiční struktury ceremoniálu budou moci účastníci společně prozkoumávat témata víry, kulturních tradic či diverzity. Program doprovodí hlasy a tóny místních umělců, jejich hudebních nástrojů a lidových písní. Na historii společného setkávání u pohoštění po mši naváže umělkyně a performerka Heidi Hornáčková se svým performativním piknikem Jedlá divočina. Účastníci se společně vydají procházkou na Přední vršek u Priessnitzových lázní a po cestě společně poznají a ochutnají místní byliny, plody, semena i plevel a jejich kulinářské využití. 

Program festivalu se bude konat v letním divadle, Kině Pohoda, Smetanových sadech, areálu Woox, vodní tvrzi, za Divadlem Petra Bezruče a na Předním vršku. Za festivalem stojí skupina lidí z místního spolku Sudetikus, který se již od roku 2015 zasazuje o to, aby veřejná prostranství v Jeseníku ožila a lidé měli šanci podílet se na dění ve městě, kde žijí. Spolupořadatelem letošního ročníku jsou Městská kulturní zařízení Jeseník a Vlastivědné muzeum Jesenicka.

Finančně akci podpořili Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, Město Jeseník, Státní fond kultury ČR a Naturfyt - Bio s.r.o. Partnery festivalu jsou Woox Syndicate s.r.o., spolek Zlínský Zvěřinec, MN Design a Stavitelství Knotek s.r.o.