Marienbad Film Festival bude na téma Regenerace

TZ: Experimentální film inspiruje. 9. ročník Marienbad Film Festivalu přináší téma Regenerace a představí tvorbu Víctora Ericeho, Ivana Vojnára i Alaina Resnaise

Praha, 15. května 2024 – Marienbad Film Festival, který proběhne 13. – 16. června 2024 v Městském divadle a Domě Chopin v Mariánských lázních, již po deváté představí výrazné tvůrce a tvůrkyně experimentálního filmu, pohyblivého obrazu a audiovizuálních esejí. Tématem letošního ročníku je Regenerace. Součástí festivalu jsou také již tradičně dvě soutěže, a to o nejlepší experimentální film a nejlepší audiovizuální esej.

Novou výkonnou ředitelkou festivalu se v letošním roce stala Anna Kopecká, bývalá umělecká ředitelka MFF Febiofest a Mezinárodního filmového festivalu v irském Corku. Marienbad jsem navštěvovala od jeho počátků jako divák a užívala si úžasnou lázeňskou atmosféru Mariánských Lázní v kombinaci s projekcemi experimentálních a klasických filmů. Proto jsem velmi ráda, že se letos mohu, díky důvěře Zuzany Stejskalové, zakladatelky festivalu, do příprav zapojit i na straně organizátorů. Festival je kompaktnější a odehrává se už v červnu, a věříme, že jeho program naláká jak milovníky experimentální tvorby tak ale díky klasických českým i zahraničním filmům, i ty, kdo v Mariánkách pracují či sem přijeli relaxovat.

Tématem letošního ročníku je Regenerace. V době probíhajících válek, prohlubující environmentální krize a škrtů v živé kultuře, které způsobily konec menších kulturních událostí obracíme pozornost dovnitř týmu, zjednodušujeme program a zaměřuje letošní ročník energii na péči o lokální vazby a publikum oživením kulturního programu Domu Chopin. Programově se téma zrcadlí ve výběru celovečerních filmů, které akcentují vztah ke krajině a vlastní minulosti a spoluprací s internetovou platformou pro současné umění Artyčok TV, dodává programový ředitel festivalu Tomáš Vobořil.

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči (2023). Film, který Erice představuje po třicetiletém tvůrčím odmlčení, vypráví příběh o filmaři, jež rozkrývá záhadu dávno opuštěného projektu. Projekt zůstal nedokončen proto, že představitel hlavní role beze stopy zmizel. Diváci a divačky dále uvidí kurátorský výběr celovečerních filmů, které budou uvedeny jak zvanými hosty tak členy programového týmu. Těšit se mohou například na Cestu pustým lesem (1997) Ivana Vojnára či Případ pro začínajícího kata (1969) Pavla Juráčka.

V programu nechybí ani novější snímky jako belgická komedie Příšera z jezera Éléonore Saintagnan či rumunský thriller Toma Wilsona Zlé časy, který je uveden v rámci programu věnovanému českému muzikantovi a multimediálnímu umělci Aidu Kidovi. Aid Kid na Marienbadu pokřtí vinyl s hudbou, kterou pro Zlé časy složil, a odehraje i speciální koncert. Navíc se zúčastní diskuse o skládání filmové hudby v rámci Marienbad Industry. Další z hostů festivalu, scenárista, režisér a autor komiksů Vojtěch Mašek přijede uvést zapomenutou perlu českého sci-fi filmu Ztracenou tvář Pavla Hobla (1965). Chybět nebude ani již tradiční projekce filmu jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů Alaina Resnaise. Tentokrát promítneme snímek Divoká tráva (2009), bláznivou lehkou komedii o ztrátě soudnosti a neovladatelné touze.

Do hlavní soutěže se letos přihlásilo sto třicet jedna filmů, ze kterých Tomáš Vobořil vybral dvanáct, ze kterých porota ve složení irský dramaturg Daniel Fitzpatrick, audiovizuální umělkyně a filmařka Anna Kryvenko, a výtvarný umělec Roman Štětina vybere vítěze či vítězku. Porota udělí tři rovnocenné Ceny Marienbad Film Festivalu za nejlepší experimentální film a finanční cenu 10 000 Kč pro každého vítěze a vítězku, která je symbolicky ve výši poplatku grantové žádosti Státního fondu kinematografie na Výrobu experimentálního filmu. Do soutěže audiovizuálních esejí se přihlásilo čtyřicet pět autorů a autorek. Kurátoři sekce Veronika Hanáková a Jiří Anger jich předvybrali patnáct. O jednom vítězi nebo vítězce rozhodne porota ve složení experimentální filmař Péter Lichter, audiovizuální umělec Matěj Pavlík a filmová publicistka Štěpánka Ištvánková.