NGP a Artalk pořádají diskusi k účasti na 60. bienále v Benátkách

Veřejná diskuse k české účasti na bienále v Benátkách 2024 / 22. 2. 2023 od 19h

Národní galerie ve spolupráci s časopisem o současném umění Artalk pořádá diskusi k účasti České republiky na 60. benátském bienále, které se bude konat v letních měsících 2024. 

Národní galerie Praha jako organizátor zajišťující českou účast na 60.ročníku bienále v Benátkách vyzývá uměleckou scénu k diskusi o tom, jak by měl vypadat proces výběru a co jej ovlivňuje. Co se očekává od vystavujících a co naopak očekávají a potřebují umělci a umělkyně od organizující instituce? Jaké výhody a jaká omezení vlastně účast na bienále skýtá?

Jakou roli plní reprezentace na nejstarší mezinárodní bienální akci, co si od ní slibuje Národní galerie a co očekává umělecká scéna? Co dnes vlastně znamená „národní“ pavilon a kdo má Česko reprezentovat? Jak výstavu na Benátském bienále vidí kritici současného umění a co chce návštěvnictvo? Měl by český stát pokrývat veškeré náklady na produkci a prezentaci, anebo je v pořádku, že by si vystavující měli hledat sponzory?

Na tyto i další otázky budou odpovídat: ředitelka sekce strategie a plánování NGP Radka Neumannová, ředitel sbírky moderního a současného umění NGP Michal Novotný, dále umělec a pedagog Dominik Lang, kritička a teoretička současného umění a redaktorka časopisu ArtAntiques Noemi Purkábková a publicista z týdeníku Respekt Jan H. Vitvar. Diskusi bude moderovat Anežka Bartlová, kritička a šéfredaktorka časopisu Artalk.cz.

Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy, EU a Magistrátu hl.m. Prahy.

Pozvánka na webu pořadatele: https://www.ngprague.cz/udalost/3597/verejna-diskuze-k-60-rocniku-bienale-umeni-v-benatkach-2024

22. 2. 2023 od 19h v prostoru Atlas v ochozu Malé dvorany Veletržního paláce, vstup zdarma

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7