Otvorenie výstavy laureátiek COČ 2024
6. 12. 2024Infoservis
TS: Cez nekonečné momenty blednúcich snov ti noc o chvíľu predĺžim
Na kolektívnej výstave “Cez nekonečné momenty blednúcich snov ti noc o chvíľu predĺžim” spoznáte tri umelkyne, ktoré vybrala medzinárodná odborná porota spomedzi 63 prihlásených do tohtoročnej Ceny Oskára Čepana. Výstava má vernisáž 13.12.2024 o 18:00 v Pistoriho paláci v Bratislave. Svoje diela na nej predstavia Svetlana Fialová, Paula Malinowska a Kvet Nguyen. Podľa kurátora Denisa Kozerawskeho nám „rozkladajú zaužívané stereotypy a predstavy, vytvárajú nové spôsoby komunikácie a skúmajú náš vzťah s neľudským svetom.” Výstava potrvá do 28.2.2025. Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia.
„Každoročne má porota Ceny Oskára Čepana neľahkú úlohu vybrať umelcov a umelkyne, ktorí a ktoré budú zrkadliť inovatívne, vzácne a nadčasové výtvarné prístupy, ako aj zaujímavé globálne či lokálne diskurzívne a spoločensky sporné témy. Vzniká tak špecifické galerijné fórum, kde sa môžeme stať aktívnymi účastníkmi*kami príbehov, ktoré prepájame so širšími spoločenskými súvislosťami. Tento rok nám výrazná trojica umelkýň predstavuje široký mediálny aj tematický výsek zo súčasného umenia – od reflexie pozície ženy v patriarchálne nastavenom akademickom prostredí, cez silné svedectvo o živote vietnamskej menšiny žijúcej na Slovensku, až po dokumentárnu fikciu o limitoch ľudskej percepcie a záhade, prečo svetlušky synchrónne blikajú.”, hovorí kurátor Denis Kozerawski
„Umelecké projekty laureátok Ceny Oskára Čepana 2024 dokazujú, že telo je miestom, kde sa stretávajú osobné príbehy s globálnymi spoločenskými problémami, a zároveň platformou, kde vzniká nová politická imaginácia.”, dodáva kurátor.
Do tohtoročnej Ceny Oskára Čepana sa prihlásilo 63 umelcov a umelkýň, čo predstavuje historicky najvyšší počet za 28 rokov trvania projektu. Rôznorodosť prihlásených tvorivých výstupov odráža aktuálny a neustále sa vyvíjajúci diskurz súčasného vizuálneho umenia.
V medzinárodná porota pracovala v zložení zo špičkových odborníčok a odborníka v oblasti súčasného vizuláneho umenia: Erin Li (CHN/HK;je kurátorkou v nadácii Delfina Foundation v Londýne, kde vedie rezidenčné pobyty, výstavy a program pre verejnosť; predtým pracovala vo Whitechapel Gallery; jej kurátorská prax sa zaoberá živým umením a živou kultúrou, od pouličného tanca až po fermentáciu), Amira Gad (EG/FR; je nezávislá kurátorka a spisovateľka žijúca v Rotterdame v Holandsku; v súčasnosti pôsobí ako kurátorka Arts&Technologies v múzeu moderného a súčasného umenia KANAL -Centre Pompidou v Bruseli; v rokoch 2014 až 2020 bola kurátorkou v Serpentine Galleries v Londýne; v rokoch 2009-2014 bola vedúcou kurátorkou v Kunstinstituut Melly v Rotterdame), Piotr Sikora (PL/CZ; pôvodom z Krakova; je členom poľskej sekcie Medzinárodnej asociácie výtvarných kritikov; žije a pracuje v Prahe, kde vedie rezidenčné programy v MeetFactory; vo svojej kurátorskej praxi sa inšpiruje saunovou kultúrou, mykológiou a gýčom; vychováva dvoch synov a obsedantne bicykluje), a Lilia Kudelia (UA/USA; je kurátorka a historička umenia so sídlom v Dallase v Texase; pôsobí ako hosťujúca kurátorka programu Young Visual Artists Award v Residency Unlimited, NY; a v súčasnosti spolupracuje s ukrajinským múzeom v New Yorku; spolupracuje tiež s Katedrou histórie umenia (Art & Art) na University of Texas Arlington a vyučuje na School of Art, TCU University vo Fort Worth v Texase).
Profily laureátok – výber z kurátorského textu Denisa Kozerawskeho.
Svetlana Fialová
V tvorbe Svetlany Fialovej dominuje kresba, ktorú považuje za „nulový bod” – východisko pre všetky svoje experimenty a umelecké výskumy. Fialová využíva kresbu nielen ako tradičné médium, ale aj ako prostriedok na presah do priestoru a interakciu s divákmi. V súčasných projektoch kombinuje figurálne prvky s abstrakciou a často vytvára vizuálne koláže, ktoré zahŕňajú popkultúrne referencie, ako aj prvky inšpirované starovekým a západným umením. Fascinuje ju dialóg medzi „vysokým“ a „populárnym“ umením, pričom hranice medzi nimi cielene rozmazáva.
Paula Malinowska
Paula Malinowska sa vo svojej umeleckej praxi zameriava na kombinovanie klasického fotografického média s technikami fotogrametrie, 3D komponovaného obrazu a CGI (počítačom generovaných obrazov alebo digitálnych špeciálnych efektov), a to najmä s cieľom skúmať vzťahy medzi prírodnými ekosystémami, technológiou a umeleckou produkciou. Jej tvorba tak reflektuje sociopolitické témy, ako sú klimatické katastrofy či masové vymieranie druhov, pričom spája vedecké poznatky s intuitívnym a poetickým prístupom.
Kvet Nguyen
Kvet Nguyen vo svojej tvorbe prepája minulosť s aktuálnymi spoločenskými otázkami, pričom skúma, ako historické objekty a príbehy dokážu vytvárať priestor pre imagináciu a nové formy solidarity. Prostredníctvom konceptu fiktívneho archívu sa venuje príbehu vietnamskej diaspóry, ktorý vníma ako univerzálny – ako most medzi koloniálnymi dejinami, vojnovými konfliktmi a spoločnou socialistickou minulosťou.
Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 z iniciatívy americkej nadácie Trust for Mutual Understanding. Je súčasťou medzinárodnej siete ocenení Young Visual Artists Awards. Od roku 2001 je projekt realizovaný Nadáciou – Centrum súčas-ného umenia s podporou Trust for Mutual Understanding, a od roku 2016 tiež v spolupráci s Residency Unlimited. Projekt slúži na podporu súčasného vizuálneho umenia, jeho tvorcov a tvorkýň. Prihlasovanie doň na základe otvorenej výzvy nie je obmedzené konkrétnym médiom. Veková hranica pre účasť v projekte je 40 rokov. Cena Oskára Čepana je súčasťou širšieho medzinárodného networku YVAA - Young Visual Artists Awards, organizovanými v krajinách strednej a východnej Európy.
Oskár Čepan (1925 – 1992) bol vyhraneným kritikom a teoretikom výtvarného umenia so širokým záberom a prenikavým rozhľadom, zasväteným editorom a antologistom, erudovaným a vnímavým autorom textov o súdobom slovenskom výtvarnom umení, filozofom, teoretikom, historikom a kritikom. V slovenskom dejepise výtvarného umenia dvadsiateho storočia mal nezastupiteľné postavenie. Jeho texty sú dodnes aktuálne a prekvapujúco presné.
Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom/umelkyniam do veku 40 rokov. Účasť v projekte nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom.
www.oskarcepan.sk
www.facebook.com/CenaOskaraCepana/
@oskarcepan
---
Organizátor: Nadácia – Centrum súčasného umenia
Spoluorganizátor: collective; z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Partneri: Residency Unlimited, YVAA, Trust for Mutual Understanding, Staré Mesto, A4 - Centrum súčasnej kultúry, TICHO a spol.
Mediálni partneri: Rádia Devín, Rádio FM, Artalk