Prohlášení umělecké skupiny Rafani

Minulý týždeň sme informovali o postoji organizátorov Ceny Oskára Čepana k udalostiam súvisiacim s prevádzkou a fungovaním príspevkovej organizácie K13. Česká skupina Rafani, ktorá mala vystavovať v Galérii Alfa v Kasárňach (výstava bola "zrušená z technických príčin"), sformulovala výzvu pre umeleckú a kultúrnu verejnosť na bojkot akcií, ktoré príspevková organizácia K13 usporiadava a zároveň žiada odstúpenie riaditeľa K13 pána Jána Kováča. Kontaktovali sme riaditeľa Jána Kováča, ktorý reagoval slovami: "Výstava českej skupiny Rafani nebola zrušená, zatiaľ nie je možné výstavu inštalovať z dôvodu bezpečnosti návštevníkov galérie. Stanovisko k času realizácie výstavy môžme zaujať až po odstránení technických problémov v galérii."

V Praze 8. 6. 2015

 

Prohlášení umělecké skupiny Rafani

 

Vyzýváme uměleckou a kulturní veřejnost k bojkotu akcí pořádaných organizací K13. Požadujeme též odstoupení ředitele kulturních center K13 pana Jána Kováče.

 

Pan Ján Kováč cenzuruje a zasahuje do programu galerie. Snaží se tak činit zdánlivě nenapadnutelně a neviditelně pomocí účelových mechanismů, ale logika jeho konání je zřejmá. Termín výstavy v Galerii Alfa v Kasárnách při K13 jsme dohadovali více než rok dopředu, půl roku jsme chystali instalaci, která je koncipována přímo pro prostor Kasáren. A čtrnáct dnů před zahájením jsme byli obesláni PDF s lakonickým prohlášením, že galerie se z důvodu narušení statiky dočasně zavírá. Oním „nebezpečím“ jsou praskliny v dřevěných trámech, které byly v galerii od její rekonstrukce. Ale budiž, i takové situace se stávají. Očekávali jsme, že výstavní termín bude posunut. To se však nestalo, výstava byla zrušena a nový termín nenabídnut. Současně s posláním PDF byly ze stránek K13 odstraněny odkazy k naší výstavě. Všechny kroky ředitele Jána Kováče se odehrály až poté, co jsme odeslali fotografie série olejomaleb úředníkům galerie kvůli sjednání pojištění. Je naprosto nepřístojné, aby ředitel pan Kováč tímto způsobem zasahoval do práce kurátora, který koncipuje program. Možné politické obsahy děl by tomu rozhodně neměly být na překážku.

 

Pokud Košice chtějí být kulturním a svobodomyslným městem, měla by jeho správa a ředitelé jeho příspěvkových organizací ctít uměleckou autonomii a svobodu. Vždyť neslouží té či oné politické garnituře, ale celé veřejnosti. Jejich práce je službou. Na závěr bychom si dovolili připojit varování, že i v pošlapávání svobod a práv roste chuť. Co jednou začne v galerii, v ní nutně nemusí skončit.

 

Za uměleckou skupinu Rafani

Zuzana Blochová

Jiří Franta

David Kořínek

Marek Meduna

Luděk Rathouský