Retrospektiva Dagmar Hochové a zahájení jarní sezóny v Pražákově paláci

TZ: Retrospektivní výstava přední české dokumentární fotografky Dagmar Hochové představí v Pražákově paláci přes 120 autorčiných snímků. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna od 18 hodin, dětská vernisáž od 16 hodin. Akce je součástí již tradičního zahájení jarní sezóny v Pražákově paláci, kdy najdou návštěvníci výstavní novinky na všech pěti podlažích budovy. V prostorách Atria se představí výstavní projekt Uvízlé věci, do stálé expozice ART IS HERE přibyl nově sál věnovaný tvorbě Naděždy Plíškové a Františka Maxery a výstavní intervence Marie Filippovové, poslední laureátky Ceny Michala Ranného. Sto let, které uplynuly od smrti Franze Kafky, připomene výstava v prostorách knihovny.

Dagmar Hochová (1926–2012) byla česká dokumentární, portrétní a reportážní fotografka, která vždy hledala tu lepší stránku lidské existence. Z její tvorby jsou nejznámější fotografie dětí, portréty významných osobností nebo snímky důležitých historických událostí. Výstava v Pražákově paláci ale ukáže mnohem víc – například práce z dob, kdy autorka studovala na Státní grafické škole a pražské FAMU, fotografie z České národní rady nebo práce, které vytvářela na objednávku různých zadavatelů. Pro dokreslení atmosféry a objasnění některých souvislostí ze života a díla Hochové budou ve výstavě k vidění dobové časopisy, plakáty, fotografie generačních souputníků a dvě videoprojekce a audio ukázky, v nichž se může návštěvník zaposlouchat do autentického autorčina vyprávění. „Spolu s nepřehlédnutelnou kvalitou dokumentární tvorby Dagmar Hochové přináší výstava v druhém plánu podstatné otázky. Například jaký byl za minulého režimu rozdíl mezi oficiální, to je publikovanou
a vystavovanou tvorbou a tou, která zůstávala v šuplíku či dokonce pouze v negativu?“
poznamenává Ondřej Chrobák, hlavní kurátor Moravské galerie.

„Cesta k realizaci výstavy a monografie vedla skrz autorčinu pozůstalost, kterou získala Moravská galerie v Brně na přelomu let 2013 a 2014. Tak jak pozůstalosti dokumentaristů bývají, byla i pozůstalost Dagmar Hochové velmi objemná. Obsahovala tisíce pozitivů a archiv negativů o více jak sto dvaceti tisících položkách. Její odborné zpracování a zpřístupnění bylo proto během na dlouhou trať,“ říká kurátor výstavy Jiří Pátek. V roce 2020 podpořila Technologická agentura tříletý projekt Moravské galerie v Brně a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v Programu ÉTA na zpracování politické části pozůstalosti (materiály z let 1989–1992), což se stalo zásadním krokem pro přípravu výstavy a monografie. „Zdigitalizovaný archiv negativů před námi otevřel dosud neznámé oblasti její práce a přinesl informace, které nám pomohly rozšířit a aktualizovat její veřejný obraz, který má kořeny v osmdesátých letech minulého století,“ doplňuje kurátor výstavy Jiří Pátek. Monografie s názvem Retrospektiva bude k zakoupení v obchodech Moravské galerie.

V Atriu Pražákova paláce se 18. dubna otevře výstava Uvízlé věci, která je připravená brněnským malířem, pedagogem a básníkem Petrem Veselým a je výběrem z prací někdejších žáků oboru Malířství na Střední škole umění a designu v Brně. Název odkazuje ke knize esejů Karla Hvížďaly (Uvízlé věty), o níž autor poznamenává, že jde o věty, které uvíznou v hlavě a opakovaně něco říkají. Podobnou zkušenost pak navozuje setkání s výtvarnými pracemi vytrženými z původního školního kontextu. Návštěvníci zde například naleznou díla Michala Ranného, Pavly Pečinkové či Kateřiny Šedé.

Výstavní intervence ve stálé expozici moderního umění představí tvorbu Marie Filippovové, laureátky Ceny Michala Ranného za rok 2022. Marie Filippovová je jednou z nejvýraznějších postav na brněnské výtvarné scéně. Její dílo na první pohled zaujme svou koncentrovaností, smyslem pro rytmus, cykličností a časovostí. Do prázdného prostoru kabinetu kresby autorka koncipovala rozsáhlou instalaci složenou ze zavěšených kreseb, v dalších částech stálé expozice se pak výběr a instalace děl dostávají do bezprostřední konfrontace s vystavených vrcholnými díly české moderny. Časové rozpětí vzniku vystavených děl jde od roku 1985 až do současnosti.

Princip dlouhodobé expozice ART IS HERE v prvním patře budovy je založen na permanentních neperiodických obměnách. Tentokráte se nově představuje sál věnovaný tvorbě Naděždy Plíškové a Františka Maxery. Oba spojuje účast na aktivitách Křižovovnické školy čistého humoru bez vtipu, které bylo volným sdružením umělců aktivní na přelomu 60. a 70. let minulého století. Ačkoli výtvarné východisko Naděždy Plíškové leželo v grafice a u Františka Maxery v keramice, dokázali se oba pohybovat velmi svobodně i v dalších uměleckých žánrech. Určitou spojnici tvoří hospoda a humor, typický pro tehdejší svobodomyslné umělecké společenství. Vznik expozice vychází z nedávných sbírkových akvizic, přičemž v případě Františka Maxery, absolventa brněnské „šuřky“ se jednalo o velkorysý dar. 

Předposlední novinkou, která bude zahájena 18. dubna, je nová výstava v Knihovně Pražákova paláce. Tou si připomínáme sté výročí úmrtí Franze Kafky, jednoho z klíčových spisovatelů 20. století. Návštěvníci zde mohou prohlédnout několik knižních exemplářů od knihařů a grafiků, kteří se pokusili ztvárnit Kafkovo dílo v knižní úpravě. K velmi zajímavým počinům se řadí knižní vazby Jiřího Hadlače, Jindřicha Svobody či Jana Perůtky.

Děti a rodiče osloví nový koncept dětské herny v přízemí Pražákova paláce, který v odkazu na fotografie Dagmar Hochové, navozuje atmosféru socialistického dětského hřiště obklopeného panelovými domy, kde každý roh skrýval dobrodružství. Malí návštěvníci galerie se mohou těšit na dobovou průlezku, lavičky, ale i kinetický písek.

Základní informace k výstavě Dagmar Hochová: Retrospektiva
Adresa:
Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Husova 18, Brno
Datum konání: 19. 4. – 29. 9. 2024
Web: moravska-galerie.cz
Instagram: @moravskagalerie
Centrum pro novináře: https://moravska-galerie.cz/tiskova-zprava/dagmar-hochova-retrospektiva/
Kurátor výstavy: Jiří Pátek
Grafické řešení:
Milan Nedvěd
Architektura: Tomáš Svoboda


Mediální partneři: Artikl, ArtMap, KAM v Brně


Základní informace k výstavě Uvízlé věci
Adresa:
Atrium, Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Husova 18, Brno
Datum konání: 19. 4. – 29. 9. 2024
Web: moravska-galerie.cz
Instagram: @moravskagalerie
Centrum pro novináře: https://moravska-galerie.cz/tiskova-zprava/petr-vesely-uvizle-veci/
Kurátor výstavy: Petr Veselý

Základní informace k intervenci Marie Filippovové ve stálé expozici moderního umění
Adresa:
Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Husova 18, Brno
Datum konání: od 19. 4.
Web: moravska-galerie.cz
Instagram: @moravskagalerie
Centrum pro novináře: https://moravska-galerie.cz/tiskova-zprava/vystavni-intervence-marie-filippovove/
Kurátor výstavy: Petr Ingerle


Základní informace k výstavě Inspirace Kafkou
Adresa:
Knihovna, Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Husova 18, Brno
Datum konání: 19. 4. – 28. 6. 2024
Web: moravska-galerie.cz
Instagram: @moravskagalerie
Centrum pro novináře: https://moravska-galerie.cz/tiskova-zprava/inspirace-kafkou/
Kurátorka výstavy: Judita Matějová