Signal Festival zastupuje Česko na CO-VISION

TZ: CO-VISION je kreativní a participativní projekt, který vypráví příběh evropského přírodního dědictví, představuje 8 uměleckých multidisciplinárních děl, shromážděných v digitálním archivu, který bude odhalen v roce 2026. CO-VISION je rozsáhlý mezinárodní projekt, spolufinancovaný Evropskou komisí v rámci programu Kreativní Evropa, který prostřednictvím umění vyjadřuje naléhavé ekologické problémy naší doby.

 Do projektu, který vede Videocittà - italský festival digitální kultury jako hlavní partner, je zapojeno osm uměleckých partnerů z celé Evropy: Festival ADAF v Aténách (Řecko), festival Eufònic (Španělsko), Transylvania Trust (Rumunsko), festival KIKK (Belgie), organizace LAB852 (Chorvatsko), Rencontres Audiovisuelles (Francie), Signal Festival (Česká republika) a čtyři techničtí partneři: Evropský institut designu IED (Itálie), Mapa das Ideias (Portugalsko), univerzita NTNU (Norsko) a univerzita XAMK (Finsko).

Audiovizuální instalace, videomapping, interaktivní sochy a performance nabídnou výpravné narativy o evropském přírodním dědictví. Poutavé a hmatatelné vyprávění zapojí návštěvníky festivalů, odborníky a umělce do společného dialogu.

Jednotlivé národní projekty zkoumají různorodou problematiku jako: pobřežní eroze v Haute-France; hrozící vymizení borovice pinie (Pinus pinea) z římské krajiny; vymírání dravců, pestrobarevných brouků a ryb z moravské Amazonie, největšího evropského lužního lesa; fenomén neřízeného šíření medúz v Řecku; chráněné druhy řeky Somes v Rumunsku ohrožené klimatickými změnami; vzácný fenomén ostrovních vln v Chorvatsku; význam Strudiella devonica, nejstarší známé fosilie hmyzu na Zemi; interakce mezi původními a invazními druhy v deltě řeky Ebro ve Španělsku a mnoho dalšího.

Jedná se o ambiciózní projekt, jehož cílem je zvýšit povědomí o křehkosti, významu a kráse evropské přírody, která je příliš často ohrožována znečištěním a krátkozrakými lidskými rozhodnutími. Umění se tak stává mocným nástrojem environmentální výchovy, který podněcuje k hlubšímu zamyšlení nad křehkou rovnováhou mezi lidským a nelidským životem a nad tím, jak žít v souladu s okolním světem.

Česká stopa v projektu

Festival digitální a kreativní kultury Signal Festival, který se angažuje v oblasti ekologické udržitelnosti, se vydává do přírodního dědictví „moravské Amazonie“, největšího evropského lužního lesa, kde se sbíhají řeky Morava a Dyje a kde se nachází útočiště mnoha ohrožených druhů. Audiovizuální projekt o Chráněné krajinné oblasti Soutok (k vyhlášení došlo na začátku roku 2025) vznikl ve spolupráci s iniciativou „Zachraňme Soutok“ a mezinárodním uměleckým týmem (Marie Tučková, Katarina Gryvul, David Přílučík, umělecké duo Selmeci Kocka Jusko). Zaměřuje se na zkoumání unikátního ekosystému, jenž je nejen místem křehkých přírodních procesů, ale i klíčovou součástí krajinného dědictví střední Evropy. Upozorňuje na napětí mezi stabilitou a proměnlivostí přírody a hledá řešení, jak v dnešní době, kdy přírodní procesy a lidská činnost bývají tak často ve vzájemném konfliktu, nacházet nové způsoby soužití s krajinou. Dílo bude součástí programu Signal Festivalu, který se bude konat od 16. do 19. října 2025.

Odkazy

https://linktr.ee/covision.eu

https://www.linkedin.com/company/covisioneurope/

https://www.instagram.com/covision.eu