Stanovisko RGS k odvolaniu generálnej riaditeľky SNG

Slovenská národná galéria zohrávala dôležitú odbornú a metodickú funkciu bezprostredne prepojenú s históriou Rady galérii Slovenska (ďalej len RGS). Napriek súčasnému stavu, že nie je aktívnym členom - jej ako inštitúcii ale aj jej zamestnancom naďalej patrí rešpekt. Vzhľadom k poslaniu a významu RGS vnímame potrebu reagovať na súčasnú situáciu v oblasti kultúry, ktorá sa de facto netýka len jedného ľudského subjektu, jednej inštitúcie, jedného rozhodnutia zriaďovateľa.

Od jesene 2023 zažíva kultúrne prostredie „sólové, manažérske“ riadenie úzkej skupiny politicky nominovaných osôb, ktorých predstavy o umení na Slovensku a jeho prezentácie sú založené na osobnej „skúsenosti a preferenciách“, bez poznania odborných súvislostí, diskurzov a širokej problematiky umenia a kultúrneho dedičstva. Svoju činnosť zamerali na komplexnú „reorganizáciu kultúry“, ktorá začala vyvolávaním rozkolu v kultúrnej obci a verejnosti, ako aj formovaním falošného obrazu o hodnotách umenia na území Slovenska.

Od začiatku roka 2024 sme svedkami „riešenia problému“ Kunsthalle, tvorby a prijatia nového Zákona o múzeách a galériách, „tichého“ formovania nových štandardov pre činnosť múzeí a galérií (doposiaľ neprezentovaných pred odbornou obcou), úprav v dotačných platformách: Fonde na podporu umenia (ďalej len FPU), Audiovizuálnom fonde (ďalej len AVU) a podprogramu Obnovme si svoj dom.

Miesto konštruktívnej diskusie na odbornej platforme bola rozpustená Múzejná a galerijná rada ako nezávislý poradný orgán MK SR a novým štatútom M a G rady reformovaná na ľudí nominovaných priamo MKSR. Starí členovia M a G rady boli o zmene platnosti štatútu informovaný až o 3 týždne po nadobudnutí platnosti.

Napriek stálej prítomnosti stavovských odborných organizácii, okrem RGS aj Zväzu múzeí na Slovensku a do júna 2024 aj komplexnej zostavy Múzejnej a galerijnej rady SR (ďalej len MaG rada) neboli tieto organizácie zapájané do diskurzu k aktuálnym legislatívnym zmenám, a ich verejne prezentované vyjadrenia boli zástupcami MK SR absolútne neakceptované.

K politicky motivovaným snahám o transformáciu kultúrnych inštitúcií na Slovensku sa nezávisle vyjadrili aj partneri RGS: Asociácia múzeí a galérií Českej republiky, český výbor ICOMu a Rada galérií Českej republiky. Ich vyjadrenia boli opäť súčasným vedením MK SR prehliadnuté.

Naďalej je MK SR vyvolávaný dojem, že s kultúrou na Slovensku nie je niečo „v poriadku“: je málo „manažérska“, málo flexibilná k „potrebám“ návštevníka, slabo zárobkovo-činná, „nezrozumiteľná“ širokej verejnosti, málo „národná, slovenská“ a vzťah ku kultúrnemu dedičstvu je zviazaný „komplikovaným“ systémom pamiatkovej ochrany.

Tento rok je rokom „radikálnych“ zmien, ktoré už postihli RTVS, AVF, FPU, Galériu Jozefa Kollára, Bibianu, SND, SNG, MaG radu, začína sa snaha o politizovanie fungujúcich kultúrnych prevádzok. Zdá sa, že MK SR hlavnými prostriedkami - spochybnením odborných autorít a zneistením plní svoje stanovené ciele – tzn.: „formovanie prostredia“ pre implementáciu svojho názoru na umenie a získanie „finančného potenciálu“.

Rada galérii Slovenska už na začiatku roka 2004 upozornila, že je nevyhnutné podporovať procesy pre zabezpečenie kvalitného riešenia problematiky kultúrnych politík a ich manažovania v kontexte Stratégie pre rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2023.

Predmetným stanoviskom opätovne apelujeme na zodpovedných poslancov, poslankyne a vládu, aby zastavili aktuálny proces, ktorý bude mať výrazne negatívny dopad na hodnoty hnuteľného a nehnuteľného kultúrneho dedičstva na Slovensku, zdecimuje nielen kultúrny ale aj vzdelávací systém a v konečnom dôsledku kultúru a vzdelanostnú úroveň na Slovensku dovedie ku kultúrno-spoločenskej a geopolitickej izolácii.

Chráňme spoločne to, na čom nám záleží!

— Nenechajme sa pritom zmiasť „nálepkovaním“ politickej príslušnosti, vierovyznaním, národnosťou, farbou pleti, vlasov, očí, či štýlu oblečenia, orientácie a pod..

— „Kultúra patrí všetkým!“ ...kolegom širokej kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu, ale aj kolegom z ostatných vzdelávacích inštitúcii a aj vám – samotným návštevníkom, ktorí hrdo navštevujete múzeá, galérie, hrady, kaštiele, a iné kultúrne pamiatky nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.

Na záver by sme radi vyjadrili poďakovanie Alexandre Kusej, PhD., ktorá dlhodobo stála v čele Slovenskej národnej galérie, za odborný, manažérsky a metodický prístup, za snahu prelomiť nešťastné „nechceme, nevieme, nemôžeme“ a často na úkor svojho súkromného života riešila pracovné záležitosti. Ďakujeme!

— Predsedníctvo RGS 

Mgr. Miloslava Borošová Michalcová, PhD.

Mgr. Adam Galko

Mgr. Zuzana Sýkorová

Mgr. art. Dorota Kenderová, ArtD.

Mgr. Lucia Benická