Stredoslovenská galéria získala ocenenie Galéria roka 2019

Stredoslovenská galéria získala ocenenie Galéria roka 2019

Stredoslovenská galéria, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, získala ocenenie GALÉRIA ROKA 2019, ktoré 6. 7 vyhlásila ministerka Natália Milanová. Cena ministerky kultúry (Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky) spája dve doterajšie ceny a tri súťaže – Cenu ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia a Cenu Andreja Kmeťa, Múzeum a galériu roka, Knižnicu roka aj Kultúrno-osvetové zariadenie roka.

Svojimi aktivitami sme zaujali nezávislú odbornú porotu už po tretí krát a ocenenie Galéria roka sme si odniesli aj v rokoch 2016 a 2018.

O nomináciách ceny rozhodla porota v zložení Ivan Baláž, Štefan Engel, Renáta Niczová, Zuzana Gažíková a Marta Janovičková.

Cena bola udelená za odbornú činnosť v oblasti súčasného vizuálneho umenia, ktorá je výsledkom dlhodobej, systematickej vedecko-výskumnej i výstavnej činnosti galérie. Galéria porotu zaujala akvizíciou maľby Dominika Skuteckého a štyroch diel súčasného umenia zo segmentu iné médiá autoriek Jana Kapelova, Lucia Luptáková, Marianna Mlynarcikova, Nóra Ružičková a autora Matej Gavula. Tiež výskumom a reštaurovaním diel Dominika Skuteckého, alebo výstavou venovanou jeho synovi – architektovi Alexandrovi Skuteckému v priestoroch rodinnej vily.

Ďakujeme všetkým kolegom a kolegyniam, kurátorkám, spolupracovníkom zo SNG, zamestnancom Pamiatkového úradu SR v Bratislave, Kláre Kubičkovej, Banskobystrickému samosprávnemu kraju a všetkým, ktorí nám pomáhajú pri našej práci.

Veľmi si to vážime a ďakujeme!

Záznam z podujatia nájdete TU. (42 minúta)