Top 10 léta

Ohlednutí za několika zprávami července a srpna, které stojí za to si připomenout. Je jich překvapivě hodně, a to jsme ještě nechali stranou holinky inspirované Kupkovou Amorfou i klikující autobus.

1 / Potřebuje Nuselský most výzdobu?

Agentura Taktum v půlce srpna oznámila, že několik českých a zahraničních streetartových umělců pomaluje pod záštitou radní Aleksandry Udženija a za peníze PRE, Pražské plynárenské a dalších městských firem pilíře Nuselského mostu (zde). Jen pár dní před zahájením realizace vyšlo najevo, že organizátoři vůbec nekontaktovali památkáře nebo posledního žijícího autora mostu (zde). Proti i pro návrh se na internetu vyjadřuje řada lidí. Příznivci mají početní převahu (zde), mezi odpůrci najdeme více osobností výtvarné scény (zde).

2 / GHMP hledá ředitele

K 31. srpnu v GHMP skončil, slovy tiskové zprávy, „významný ředitel Milan Bufka” (zde). Do stejného termínu bylo možné podávat přihlášky do konkurzu na nového ředitele (zde). Ve výběrové komisi jsou vedle tří zástupců města Zuzana Strnadová (Muzeum hl. města Prahy), Jiří Jůza (GVU Ostrava), Helena Königsmarková (UPM), Marie Rakušanová (FFUK, dříve GHMP) a Lubomír Slavíček (FFMU). Bufka se do konkurzu znovu hlásí (zde). Rozhovor s Janem Vitvarem k tématu (zde).

3 / Církevní restituce

Poslanecká sněmovna schválila a Senát odmítl zákon o církevních restitucích. V médiích se v souvislosti s jeho projednáváním objevily spekulace, že restituce se budou týkat i sbírkových předmětů v majetku státních a krajských galerií (zde). Zákon předpokládá restituci předmětů ve „funkční souvislosti“ k vydávanému nemovitému majetku. Co to přesně znamená, budou podle mluvčího pražského arcibiskupství muset interpretovat až soudy (zde).

4 / Fotograf Koudelka zrušil svůj dar

Josef Koudelka koncem července oznámil, že kvůli nedostatku zájmu ze strany Uměleckoprůmyslového musea a Ministerstva kultury ustupuje od svého záměru darovat do České republiky svou kompletní retrospektivu (zde). Jednání o daru probíhala od roku 2006, o přesném znění smlouvy se obě strany baví dva roky. Poslední zprávy naznačují, že Koudelkovo razantní bouchnutí do stolu věci rozhýbalo a že své rozhodnutí třeba ještě přehodnotí (zde).

5 / Novým ředitelem v Jihlavě bude Daniel Novák

V konkurzu na místo ředitele Oblastní galerie Vysočiny, které se uvolnilo odchodem Aleše Seiferta do Alšovy jihočeské galerie, zvítězil Seifertův dosavadní zástupce Daniel Novák (zde). Novák je absolventem brněnského Semináře dějin umění a v galerii pracuje od roku 2006. Do konkurzu se celkem přihlásilo 11 kandidátů.

 

 

6 / Ministerstvo vybralo Kooperativu

Výběrové řízení na centrálního pojistitele příspěvkových organizací Ministerstva kultury vyhrála Kooperativa (zde). 29 institucí pojistí na čtyři roky za 80,7 milionu korun. Jedná se o majetek za 246 miliard korun, nepočítaje v to umělecké sbírky, ani vozový park. Nové řešení sice nepřináší žádné úspory, podle ministerstva však znamená násobné navýšení pojistných limitů. Rozhovor s ministryní Alenou Hanákovou na toto téma (zde).

 

7 / Kupka zůstane ve Francii

Ministerstvo kultury oznámilo, že nadále nepodporuje záměr přestěhovat urnu s popelem Františka Kupky z Paříže do Prahy (zde). Pro se již dříve vyslovili rektor AVU Jiří T. Kotalík a Meda Mládková, proti naopak Uměleckohistorická společnost (zde). Kauzu podrobně rekapituloval pořad Reportéři ČT (zde).

 

 

8 / Začalo bienále architektury v Benátkách

V Benátkách začalo architektonické bienále, potrvá až do 25. listopadu (zde). Zlatého lva za celoživotní dílo získal portugalský architekt Álvaro Siza (zde), jako nejlepší národní prezentaci porota ocenila pavilon Japonska připravený týmem architektů v čel Toyen Item (zde). Společný Slovensko-Český pavilon měl na starost kurátor Ján Pernecký. Expozici nazvanou Asking Architecture pojal jako virtuální prezentaci dvacítky architektonických a uměleckých projektů a sdružení z obou zemí (zde).

9 / Stěhování soch od Veletržáku

Národní galerie odstěhovala sochy z rampy před Veletržním palácem. Milan Knížák NG za to vyhrožuje soudem (zde). Zatímco díla Stanislava Kolíbala, Aleše Veselého a zvětšeniny soch Karla Nepraše a Karla Malicha galerie zapůjčuje do Vítkovic, Knížákovo sousoší prozatímně uložila v zahradě Anežského kláštera. Umístění vlastních soch před galerií v době, kdy byl jejím ředitelem, Knížák v Mf Dnes vysvětlil tím, že je významný autor. „Velmi,“ doplnila jej manželka Marie (zde).

10 / České hračky v MoMA

Newyorské Museum of Modern Art hostí do 5. listopadu výstavu  Století dítěte, která se ohlíží za designem dětských hraček v uplynulém století (zde). Mezi vystavenými artefakty je i řada hraček českých autorů. Zastoupeni jsou například Ladislav Sutnar, Minka Podhajská, Václav Špála, Jaroslav Horejc, Josef Lada či Libuše Niklová (zde).