TS: Aleš Votava v Galérii mesta Bratislavy

Aleš Votava: Čas a príliv neberú ohľad na nikoho. Medziobjekty Aleša Votavu / Kurátorka: Anna Grusková / Galéria mesta Bratislavy / Bratislava / 9. 2. – 7. 5. 2023

Čas a príliv neberú ohľad na nikoho

Medziobjekty Aleša Votavu

Galéria mesta Bratislavy

Pálffyho palác, Panská 19

Otvorené denne okrem pondelka od 11.00 do 18.00 h, v stredu od 13.00 do 20.00 h

Trvanie výstavy: 9. 2. – 7. 5. 2023

Vernisáž: 8. 2. o 18:00

Kurátorka: Anna Grusková

Divadelný ústav spolu s Galériou mesta Bratislavy pozýva na výstavu viac ako šesťdesiatich exponátov z dielne scénografa Aleša Votavu. Vernisáž sa bude konať 8. februára 2023 od 18.00 hod. za účasti významných osobností z kultúry, umenia, akademickej obce a priateľov Aleša Votavu. Kurátorka Anna Grusková prevedie hostí výstavou počas vernisáže.

Výstava prvýkrát na Slovensku predstavuje medziobjekty špičkového slovenského scénografa Aleša Votavu (1962 – 2001). Patrili k najintímnejšej časti predčasne uzavretého diela. Sú aj nie sú to šperky, sochy, časti kostýmov či scénografie. Aleš Votava získal Cenu Alfréda Radoka za scénografiu roka, bol štvornásobným držiteľom ceny DOSKY a o jeho talente svedčí aj 13 samostatných výstav. Vytvoril scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 divadelných inscenácií. Návštevníci si budú môcť pozrieť unikátne diela, ktoré sú zapožičané zo zbierok Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie, Divadla Andreja Bagara v Nitre a zo súkromných zbierok. Tvorbu a renesančnú osobnosť autora predstaví kurátorka výstavy Anna Grusková. „Práca na výstave pre mňa bola prirodzeným pokračovaním nášho priateľstva s Alešom Votavom. Prekvapilo ma, ako dokáže inšpirovať a spájať vyše dvadsať rokov po svojej smrti. Výstava vznikla pre tých, čo ho poznali, ale aj pre tých, ktorí sa po prvý raz stretnú s jeho prácami, ktoré vôbec nezostarli, a nahliadnu aj do jeho spôsobu života a rozmýšľania,“ uviedla Anna Grusková.

Výnimočnosť diela scénografa, grafického dizajnéra a talentovaného umelca vníma aj riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. „Zároveň som spokojná, že si v relatívne krátkom čase spomíname na výnimočnú  osobnosť Aleša Votavu druhýkrát. Po úspešnej prezentácii poštovej známky s jeho menom na sklonku minulého roka, sa tentokrát  zoznámime s jeho menej známou tvorbou. Kurátorka Anna Grusková ju pomenovala ako medziobjekty, čím naznačila, že pôjde o zaujímavé a kreatívne spojenia na pomedzí scénografie a výtvarného umenia,“ hodnotí Vladislava Fekete.

Ďakujeme za podporu partnerom: Hlavné mesto SR Bratislava, Ministerstvo kultúry SR, Slovenská národná galéria.

Výtvarno-priestorové riešenie: Eva Rácová

Grafický dizajn: Michaela Macejková

Jazyková úprava a preklad: Beata Bradford, Janka Jurečková

Produkcia: Anna Sopková, Zuzana Poliščák Šnircová

Inštalácia výstavy: Jaroslav Beníček, Jozef Chovančák, Róbert Klváček, Pavol Látal

Propagácia:  Alexandra Grúňová, Anna Jablonowska-Holy, Zuzana Novotná

Vzdelávacie programy a sprievodné podujatia: Petra Baslíková, Dagmar Beníčková, Linda Blahová, Vladislav Malast, Petra Maláková

Školské programy: vzdelavanie@gmb.sk

Organizátori: Divadelný ústav, Galéria mesta Bratislavy

Partneri: Hlavné mesto SR Bratislava, Ministerstvo kultúry SR, Slovenská národná galéria

Mediálni partneri: Citylife, Devín, Artalk, GoOut, Flashart, Časopis kød, InBA

Vystavené diela sú zapožičané zo zbierok Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie, Divadla Andreja Bagara v Nitre a zo súkromných zbierok.

Osobitné poďakovanie patrí Milošovi Koptákovi, Tomášovi Votavovi, Viliamovi Klimáčkovi, Ctiborovi Bachratému, Martinovi Štrbovi, Ivici Barabášovej, Jurajovi Johanidesovi, Vladislavovi Rostokovi a vydavateľstvu Slovart.