TS: Artrooms Moravany 5 v kaštieli v Moravanoch nad Váhom

Erik Binder, Gabriela Birošová, Josef Bolf / Jakub Hošek / Jana Wojnarova, Radka Bodzewicz, Borek Brindák, Štěpán Brož, Michal Gabriel, Andrej Haršány, Vladimír Havlík, Vojtěch Hlaváček, Jakub Hons / Jakub Tullinger, Ján Hrčka, Oto Hudec, Patrícia Chamrazová, Martina Chudá, Peter Kalmus, Michal Kobza, Krištof Kintera, Klaudia Korbelič / Lenka L. Lukačovičová, Silvia Krivošíková, Marek Kvetan, Otis Laubert, Dominika Ličková, Vojtěch Luksch, Barbora Lungová / Tamara Conde Crhová, Dominik Málek, Stano Masár, Milan Mikuláštík, Eva Moflárová, Martina Nosková, Diana Paulová, Rastislav Podhorský, Miroslava Podmanická, Ové Pictures, Jozef Pilát, Piia Rossi, Laco Sabo, Oksana Sadovenko, Dorota Sadovská, Ľubomíra Chylová Sekerášová, Rudolf Sikora, Hynek Skoták, Anabela Sládek, Gabriela Slaninková, Tomáš Svoboda, Marek Štuller, Nik Timková, Barbora Trnková, Pavol Truben, Dorota Václavíková, Lucia Veselá, Richard Wiesner, Adam Žufníček / Artrooms Moravany 5 – Ako v sne / Kurátorky: Jana Písaříková, Nina Vrbanová / Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom / 18. 6. — 17. 9. 2023

Srdečne Vás pozývame na slávnostné otvorenie výstavy ARTROOMS MORAVANY 5 - AKO V SNE, ktoré sa uskutoční v sobotu, 17. 6. 2023 o 16.00 h, v kaštieli v Moravanoch nad Váhom.

Vystavujúci umelci a umelkyne: Erik Binder, Gabriela Birošová, Josef Bolf / Jakub Hošek / Jana Wojnarova, Radka Bodzewicz, Borek Brindák, Štěpán Brož, Michal Gabriel, Andrej Haršány, Vladimír Havlík, Vojtěch Hlaváček, Jakub Hons / Jakub Tullinger, Ján Hrčka, Oto Hudec, Patrícia Chamrazová, Martina Chudá, Peter Kalmus, Michal Kobza, Krištof Kintera, Klaudia Korbelič / Lenka L. Lukačovičová, Silvia Krivošíková, Marek Kvetan, Otis Laubert, Dominika Ličková, Vojtěch Luksch, Barbora Lungová / Tamara Conde Crhová, Dominik Málek, Stano Masár, Milan Mikuláštík, Eva Moflárová, Martina Nosková, Diana Paulová, Rastislav Podhorský, Miroslava Podmanická, Ové Pictures, Jozef Pilát, Piia Rossi, Laco Sabo, Oksana Sadovenko, Dorota Sadovská, Ľubomíra Chylová Sekerášová, Rudolf Sikora, Hynek Skoták, Anabela Sládek, Gabriela Slaninková, Tomáš Svoboda, Marek Štuller, Nik Timková, Barbora Trnková, Pavol Truben, Dorota Václavíková, Lucia Veselá, Richard Wiesner, Adam Žufníček

Kurátorky: Jana Písaříková, Nina Vrbanová

Kurátorská spolupráca: Patrik Krajčovič, Zuzana Sabová

Riaditeľka projektu: Zuzana Sabová

Zasnívajte sa do kaštieľa v Moravanoch nad Váhom.

Slávnostný otvárací koncert výstavy ARTROOMS MORAVANY 5 sa výberom skladieb, v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, bude niesť v snovej atmosfére, rovnako ako celá výstava. Tému výstavy AKO V SNE umocňuje poetické prostredie historického kaštieľa v Moravanoch nad Váhom a jeho priľahlého anglického parku, kde sa bude priamo koncert odohrávať. Piaty ročník výstavy ARTROOMS MORAVANY bude opäť veľkolepý rôznorodosťou inštalácií, od vyše 50 umelcov a umelkýň, zo Slovenska aj zahraničia, ktorých diela Vám na slávnostnom otvorení monohí/é predstavia aj osobne. Prehliadkou výstavy budú návštevníci uvedení aj do zatiaľ nesprístupnených priestorov kaštieľa. Na nádvorí a v parku Vás budú unášať do snových svetov aj veľkorozmerné sochárske a objektové inštalácie. V rámci otvorenia prebehne živá diskusia, ktorá objasní tému v širších medziodborových súvislostiach výtvarného umenia, literatúry a psychológie. Vyvrcholením slávnostného večera sa v anglickom parku rozoznejú skladby od hudobných vellikánov Wolfganga Amadea Mozarta a Felixa Mendelssohn-Bartholdyho.

TÉMA VÝSTAVY: AKO V SNE

Pripravovaný 5. ročník výstavy ARTROOMS MORAVANY bude tematicky spracovávať fenomén snívania a predstavivosti. Pomáha nám imaginácia konštruovať možné svety, ktoré nás držia pri živote? Aké podnety vnáša do súčasného umenia fantázia, emoromantizmus, novodobý šamanizmus alebo napríklad výtvarný odkaz surrealizmu? O čom a ako snívame? Môžu byť sny, intuícia a predstavivosť nástrojom, ako predpovedať a ovplyvniť nasledujúci vývoj udalostí? Môžu nám pomôcť nájsť cestu z krízy? S témou výstavy taktiež súvisí aj odvrátená strana snov a predstavivosti. Kladie si za cieľ reflektovať aj fenomény ako sú nočné mory, nespavosť alebo inklináciu ku konšpiračným teóriám a preludom. Zvolená téma taktiež dobre zapadá k miesto-špecifickej lokalite, kde sa výstava koná. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom a jeho park taktiež podnecuje aby sme vystúpili z každodennosti a ocitli sa v priestore medzi snom a realitou. Časť vystavených diel sa tak môže zamerať aj na reflexiu kaštieľa alebo jeho okolia, ako nositeľa symbolických významov spojených s minulosťou, pamäťou alebo fiktívnym svetom nadprirodzených javov a bytostí.

Trvanie výstavy:

18. 6. — 17. 9. 2023

OTVÁRACIE HODINY VÝSTAVY

Piatok: 14.00 – 19.00

So – Ne: 10.00 – 18.00

Ďakujeme:

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným finančným partnerom projektu ARTROOMS MORAVANY.

Trnavský samosprávny kraj, ktorý finančne podporil nákup nového parkového pódia a osvetlenia parku, taktiež arboristické ošetrenie stromov, vďaka čomu sme mohli pre Vás park sprístupniť.

Mediálnemu partnerovi Rádio Devín.

A všetkým Vám, ktorí podporujete kaštieľ svojou návštevnosťou a držíte nám palce s jeho obnovou a organizovaním kultúrnych podujatí.