TS: Barbora Fastrová a Johana Pošová

Barbora Fastrová, Johana Pošová /  Výstava o kentauroch / Temporary Parapet / Bratislava /10. 10. - 26. 10. 2018

BARBORA FASTROVÁ & JOHANA POŠOVÁ / Výstava o kentauroch

10. 10. - 26. 10. 2018

vernisáž: 10.10.2018 o 19:00 

Temporary Parapet, Pražská 11, 811 04, Bratislava

otváracie hodiny: streda-piatok: 15:00-19:00

Ľudia. Stále majú pocit, že sa svet točí len okolo nich. Kentauri poznajú tajomstvá, ktoré človek nedokáže odhaliť. Naši bojovníci trielia bitkou ako plamene požiaru vyschnutou krajinou. Ľudský druh si nás môže podmaniť, ale nikdy nezlomí nášho ducha. Sme obyvateľmi hôr, divokými bytosťami. Potrebujeme voľnosť, pretekať s vetrom až počuť hrmenie kopýt a vejú chvosty. Legendy o našich hrdinských predkoch uchovávame živé pre ďalšie generácie. Mená si odovzdávame v rodine po nedávno zosnulých aby sme uchovali ich pamiatku. Nemáme "priezvisko" ako ľudia. Nosíme symboly našich rodov pri sebe. Môžu to byť zobrazenia rastlín, zvierat či zapletené vrkoče a tkané vzory. Narodenie žriebäťa je vždy dôvodom k oslavám. Svoju rodinu a stádo vnímame ako mikrokozmos celého sveta.

Barbora Fastrová (1988) a Johana Pošová (1985) absolvovali Ateliér Fotografie na pražskej UMPRUM. Spolupracujú od svojej spoločnej výstavy v Berlínskom modeli v roku 2014. V minulom roku absolvovali rezidencie v INI gallery a MeetFactory. Ich práca nie je mediálne špecifická, opakovane sa ale vracia k "chudobným" materiálom, vytvárajúc sochy z látok a neumelé objekty z keramickej hliny. Práve silná vizuálna stránka toho ktorého zvoleného materiálu často odkazuje k ich záujmu o prírodu, konkrétnejšie o životné prostredie.

Výstavný program galérie Temporary Parapet v roku 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.