TS: Bohuš Kubinský v Zálesí

Bohuš Kubinský / Kvety Dunaja / Kurátor: Omar Mirza / Korzo v Zálesí /  24. 9. - 4. 12. 2022

Bohuš Kubinský: Kvety Dunaja

Kurátor: Omar Mirza

Miesto: Korzo v Zálesí

Organizátor: Občianske združenie Naše Zálesíčko 

Výstava v Kultúrno-ekologickom centre potrvá do 4. 12. 2022, dielo v exteriéri bude nainštalované dlhodobo.

Vernisáž: sobota, 24. septembra 2022 o 18.00 hod.

Po vernisáži Vás pozývame na neformálne posedenie pri Malom Dunaji a po zotmení na audio-vizuálnu šou – hudba: Stroon, vizualizácie: DevKid

Jesenná výstava v rámci cyklu Plastiky na Korze predstaví projekt, ktorého autorom je sochár Bohuš Kubinský. Špeciálne pre Korzo v Zálesí vytvoril nové dielo odkazujúce na zašlú slávu dunajskej plavby a slovenských lodeníc, v ktorých sa vyrábali a opravovali plavidlá pre celý svet. Sústava troch kinetických interaktívnych objektov s názvom Kvety Dunaja pripomínajúca gigantické oceľové kvety bude trvalo umiestnená na drevenom móle na brehu Malého Dunaja. Vyradené súčiastky – lodné vrtule, ktoré voľakedy poháňali riečne remorkéry plaviace sa po Dunaji a boli odsúdené na šrotovisko, získajú nový život na súši, poháňané rukami návštevníkov.

V rámci výstavy budú prezentované aj dva fragmenty z originálneho dunajského remorkéra a cyklus fotografií a iných dokumentačných materiálov, vďaka ktorým budú môcť návštevníci nahliadnuť do bratislavských dokov, v ktorých sa stále udržiava, dnes už, žiaľ, rýchlo miznúca, vyše storočná tradícia lodiarstva na Slovensku.

Bohuš Kubinský (1966, Žiar nad Hronom) študoval v rokoch 1986 – 1992 sochárstvo v ateliéri prof. Jozefa Jankoviča na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Často pracuje s tradičným sochárskym materiálom – kameňom (kararským mramorom alebo travertínom), ktorý však posúva do netradičných súvislostí. Spolu s manželkou, maliarkou Monikou Kubinskou, tvorí monumentálne site-specific inštalácie využívajúce netradičné materiály a multimédiá. Prostredníctvom osobných postojov, kritického uvažovania a emotívneho vnímania výstavného priestoru reaguje na rôzne politické, historické či etické témy. Žije a tvorí v Maslovciach a Bratislave.

Poďakovanie: výrobno-technickému riaditeľovi SPaP Igorovi Rechtoríkovi za poskytnutie lodných vrtúľ, vedúcemu projektantovi SpaP Ing. Branislavovi Pavelkovi za návrh osadenia vrtúľ a poskytnutie dokumentácie; vedúcemu správy areálu SpaP Štefanovi Droberjárovi; Jurajovi Meškovi (UKAZ, s. r. o.) za jeho technicko-odborný prínos; Ing. arch. ...Petrovi Derevencovi a všetkým dobrovoľníkom a nadšencom zo združenia i obce.

Partneri/podpora: Slovenská plavba a prístavy, a. s.; UKAZ, s. r. o.; AZETA, s. r. o., Centrum pre filantropiu; Obec Zálesie; Korzo Zálesie. 

Projekt je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.