TS: Jacqueline Hoàng Nguyễn

22. 10. 2019Artalk Infoservis

Jacqueline Hoàng Nguyễn: Čierny Atlas & Svet v debnách (predstavenie knihy Crating the World) / kurátor: Rado Ištok / The Július Koller Society (Nová Cvernovka, Bratislava) / 25. 10. 2019 – 8. 12. 2019

Jacqueline Hoàng Nguyễn: Čierny Atlas & Svet v debnách (predstavenie knihy Crating the World) 

kurátor: Rado Ištok

The Július Koller Society (Nová Cvernovka, Bratislava)

otvorenie výstavy: 24.10. 2019, 19:00

trvánie výstavy: 25. 10. 2019 – 8. 12. 2019

prezentácia knihy a diskusia: 24.10. 2019, 19:00

Jacqueline Hoàng Nguyễn: Čierny Atlas

24. 10. 2019, 19h, The Július Koller Society

Etnografické múzeá a múzeá svetových kultúr často zakladajú svoje naratívy na príbehoch slávnych európskych etnografov, antropológov a cestovateľov, zriedka však venujú pozornosť logistike transportu artefaktov z miesta ich pôvodu do muzeálnych zbierok. Čierny Atlas, výstava Jacqueline Hoàng Nguyễn, obracia etnografický pohľad na samotné múzeum, ako uznanie administrácie rasovo podmienenej práce, ktorá bola pri transporte debien s hmotnou kultúrou zo vzdialených miest do európskych múzeí nevyhnutne potrebná. Obsahuje síce materiály o popredných švédskych cestovateľoch akými boli Eric von Otter, Eric von Rosen, Gösta Montell a iní, namiesto nich si však možno predstaviť iných európskych cestovateľov a zberateľov, vrátane tých z Rakúsko-Uhorska a Československa.

Svet v debnách (predstavenie knihy Crating the World)  - Diskusia Jacqueline Hoàng Nguyễn s Radom Ištokom

24. 10. 2019, 18h, The Július Koller Society

Pri príležitosti otvorenia výstavy Jacqueline Hoàng Nguyễn Čierny Atlas bude umelkyňa v dialógu s kurátorom výstavy Radom Ištokom, ktorý spolu s ňou editoval publikáciu Crating the World (Svet v debnách, Athénée Press 2019). Táto kniha dokumentuje výskum umelkyne, ktorý viedol k výstave Čierny Atlas, ale poskytuje aj širší kontext vo forme príspevkov o muzeológii, zberateľských praktikách, politike výstavníctva, fotografii a v neposlednom rade občianstve. Do publikácie prispeli Ariella Azoulay, Michael Barrett, Wayne Modest, Gabrielle Moser, Vincent Normand, Åsa Bharathi Larsson a Ulrika Flink.

Po diskusii bude kniha k dispozícii na predaj.

Čierny Atlas mohol vzniknúť vďaka veľkorysej podpore Etnografického múzea v Štokholme, projektu SWICH — Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage, na ktorom spolupracuje jedenásť európskych etnografických múzeí a múzeí svetových kultúr so zámerom podnietiť diskusiu o občianstve a príslušnosti k súčasnej Európe, ako i nadácie Sharjah Art Foundation. Realizácia výstavy Čierny Atlas v Spoločnosti Júliusa Kollera vznikla aj vďaka veľkorysej podpore Kanadského fondu na podporu umenia a slovenského Fondu na podporu umenia.

Čierny Atlas mohol vzniknúť vďaka veľkorysej podpore Etnografického múzea v Štokholme, projektu SWICH — Sharing a World of Inclusion, Creativity and Heritage, na ktorom spolupracuje jedenásť európskych etnografických múzeí a múzeí svetových kultúr so zámerom podnietiť diskusiu o občianstve a príslušnosti k súčasnej Európe, ako i nadácie Sharjah Art Foundation. Realizácia výstavy Čierny Atlas v The Július Koller Society vznikla aj vďaka veľkorysej podpore Kanadského fondu na podporu umenia a slovenského Fondu na podporu umenia.