Lorem ipsum dolor

TS: Jan William Drnek vo VSG

Jan William Drnek / Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu / Východoslovenská galéria / Košice / 19. 4. – 19. 5. 2024

Východoslovenská galéria, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pozýva na vernisáž výstavy Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu, ktorása uskutoční 18. 4. 2024 o 18:00 hodine vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach.

Slovanská epopej Alfonsa Muchu

Slovanská epopej je vrcholné dielo Alfonsa Muchu, v ktorom zachytil dejiny slovanských národov. Na tomto diele pracoval v rokoch 1910 – 1928 na zámku Zbiroh a vytvoril 20 veľkoformátových unikátnych plátien. V roku 1928 bola Epopej slávnostne odovzdaná ako dar mestu Prahe.

Digitalizácia Slovanskej epopeje

Fotograf Jan William Drnek v roku 2016 zostavil tím, ktorý sa venoval digitalizácii tohto svetovo obdivovaného diela a spoločne vytvorili unikátnu knihu, ktorá zobrazuje doposiaľ neobjavené detaily jednotlivých plátien. Knihu dopĺňajú texty od uznávaných historikov, kurátorov a filozofov, ako je Miroslav Petříček, filozof a profesor Karlovej univerzity, alebo Václav Cílek, spisovateľ, filozof a popularizátor vedy. Patrónkou celého projektu je Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonsa Muchu. V roku 2018 získal projekt požehnania a epištolu od patriarchu Bartolomeja I.

Epopej vo Východoslovenskej galérii

Výstava Mucha – Drnek – Epopej približuje návštevníkom jednotlivé obrazové detaily Slovanskej epopeje a príbehy o tom, ako tento jedinečný projekt vznikol. Túto výstavu prinášame v spolupráci s knižným vydavateľstvom IKAR.

O autorovi

Fotograf Jan William Drnek vyštudoval kybernetiku so zameraním na matematické modely a riadenie na ČVUT v Prahe. Vo svojej tvorbe sa po roku 2000 zameral na náročné techniky panoramatickej veľkoformátovej fotografie s vysokým rozlíšením a na techniku HDR. Zatiaľ najväčším a najkomplexnejším projektom Jana Williama Drnka bola digitalizácia Slovanskej epopeje Alfonsa Muchu. Pre túto vysoko špecifickú zákazku bolo nutné vyvinúť technológiu, ktorá zachytí nielen všetky detaily veľkých plátien, ale zachová aj farebnú vernosť diela.

Východoslovenská galéria otvára výstavu Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu

Vernisáž: 18. 4. 2024 o 18.00

Trvanie výstavy: 19. 4. 2024 – 19. 5. 2024

Autor fotografií: Jan William Drnek                                  

Miesto: Sieň Q, Hlavná 27, Košice