TS: Jana Bednárová

Jana Bednárová: Root Bidges / Kurátorka: Martina Ivičič / Galéria Čin Čin / Bratislava / 5. 6. – 28. 6. 2019

Jana Bednárová: Root Bidges

Galéria Čin Čin, Podjavorinskej 4a, BA, www.galeriacincin.sk, p.-p. 14.00 – 18:30

Kurátorka: Martina Ivičič

Venisáž: 4. 6. 2019 o 18.00

Trvanie: 5.6. – 28.6. 2019

Po dvoch rokoch sa opäť maliarka Jana Bednárová vracia na Slovensko, aby predstavila publiku svoju najnovšiu tvorbu. Výstava v Galérií Čin Čin odprezentuje sériu obrazov, ktoré autorka vytvorila priamo v juhozápadných horách Khasi, štát Meghalaya v Indii, kde žije už niekoľko rokov.

Proces tvorby obrazov Jany Bednárovej sa diametrálne líši od klasickej ateliérovej tvorby. Aby autorka vyjadrila autentickosť videného (a zažitého), preferuje plenérovú tvorbu. V niekedy až extrémnych podmienkach Meghalayských subtropických lesov, ktoré sa považujú za jeden z najvlhkejších ekoregiónov na svete, sa maľovať obraz zdá ako extrémny šport.

Pre Bednárovú však táto rozľahlá krajina bohatá na prírodné krásy flóry a fauny predstavuje už dlhodobejšie zatiaľ nevyčerpanú inšpiráciu. „Je to iné, ako keby som sem len pricestovala, nafotila si krajinu a namaľovala ju až v pohodlí domáceho ateliéru.“ Spôsob, akým autorka pozoruje prírodu, nie je len fascinácia novým prostredím z pozície dočasného návštevníka. Jej dlhodobé splynutie s krajinou vedie až k procesu imerzie, mentálneho ponorenia sa, kedy nastáva priestor pre dôkladné s uvážené pozorovanie a zaznamenanie unikátnych krajinných kompozícií.

Jedným z cyklicky sa opakujúcich momentov v jej tvorbe je vnímanie usporiadania prírody v pralese, kamene a panciere pokryté trávou a najmä zložité koreňové systémy, ktorých štruktúra rastu pripomína zložité premostenia. Bednárová sa s pokorou no i so zdravou zvedavosťou ponára do hlbín tejto nepoškvrnenej prírody, aby bez prikrášlenia zachytila jej pôvodnú krásu a drsnosť.

Vstupom do galerijného priestoru divák ocitne pred scénou z Meghalayskej prírody a podrobí ju konfrontácií s mestským prostredím, ktoré predstavuje tú jeho každodennú „mestskú džungľu“.

Jana Bednárová (1986 Myjava)

študovala na brnenskej FAVU v Brne, na Baskitskej Univerzite v Španielsku a na VŠVU v Bratislave. Pokračovala v štúdiu maľby na magistterskom štúdiu na univerzite Maharaja Sayajirao v Barode v Indii. Založila kreatívne centrum Picasso Pupils, vedie workshopy pre školy a zároveň usporadúva v Indii festivaly a vzdelávacie semináre.

Výstavný projekt podporil Fond na podporu umenia.