TS: Kateřina Šedá v Trenčíne

Kateřina Šedá: Sobota v nedeľu / Európske hlavné mesto kultúry, Trenčín / 26. 7. - 26. 9. 2021

Kateřina Šedá sa ujala veľkého projektu v meste Trenčín!

Mesto Trenčín v rámci svojej kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK 2026) odštartovalo kreatívny projekt umelkyne Kateřiny Šedej s názvom sobota v nedeľu. Trenčanom ponúka možnosť prežiť dvakrát to, čo nemohli zažiť počas pandémie v roku 2020.

„Problémom pandémie je aj to, že sa snažíme kompenzovať veci, ktoré môžeme zvážiť, zmerať, spočítať, ale nikto nám nekompenzuje stratené zážitky. A práve o to ide v tomto projekte. Stratené zážitky z roku 2020 sa pokúsime ľuďom kompenzovať tak, že im ich dáme v roku 2021. Ľudia dostanú možnosť zdvojeného zážitku. Napríklad môžu vidieť futbal, kde budú hrať 4 tímy s 2 loptami, môžu sa dať ostrihať 2 kaderníkmi naraz, môžu absolvovať prehliadku hradu s 2 sprievodcami, skrátka môžu byť súčasťou niečoho úplne netradičného. Bolo pre mňa dôležité, aby sme nezduplovali rezne, ale originálne zážitky,“ zdôraznila K. Šedá, podľa ktorej bolo podstatné zapojiť do projektu tie oblasti, ktoré najviac postihla pandémia – školstvo, turizmus, obchody a služby, kultúra, šport.

Projekt je otvorený a prístupný všetkým. Už dnes sa doňho zapojilo široké spektrum ľudí – vojačky, kaderníci, mníšky, Mestské divadlo Trenčín, plavčíci, mestskí policajti, hudobníci, športovci, ľudia, ktorí pracujú so zdravotne znevýhodnenými deťmi, s rómskou komunitou, so seniormi, ľudia z oblasti obchodu a služieb, či cestovného ruchu.

Trenčín s kandidatúrou na Európske hlavné mesto kultúry 2026 postúpil do finále. V decembri sa má rozhodnúť, či to za Slovensko bude Trenčín, Žilina alebo Nitra. „Robíme všetko pre to, aby to bol Trenčín. Môže nám to priniesť nielen to hmotné, ale najmä niečo, čo zapojí veľkú časť Trenčanov do tvorby kultúry. Je to o zmene myslenia. Aj tento projekt zdvojených zážitkov sa niekomu zdá šialený, niektorí ho vnímajú kriticky, iní ho vítajú. To je však zmysel projektu - aby vyvolával zvedavosť. A to je presne to, čo je motívom našej kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry, teda kultivácia zvedavosti,“ zdôraznil primátor Trenčína R. Rybníček.

Projekt Sobota v nedeľu potrvá v Trenčíne do 26. septembra 2021.

Kto je Kateřina Šedá?

Kateřina Šedá je česká výtvarníčka, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. Je autorkou mnohých verejných realizácií v Českej republike i v zahraničí. Je v poradí druhým českým umelcom, ktorý mal sólovú výstavu v Tate Modern v Londýne (2011). Okrem toho je držiteľkou niekoľkých ďalších prestížnych ocenení ako napríklad Magnesia Litera, cena Architekt roku 2017, cena Jindřicha Chalupeckého a ďalšie. Kateřina Šedá sa zameriava na sociálne ladené happeningy a experimenty zamerané na vyvedenie zúčastnených ľudí zo zažitých stereotypov alebo zo sociálnej izolácie. Pomocou ich vlastných (vyprovokovaných) aktivít a vďaka novému využitiu všedných prostriedkov sa pokúša prebudiť trvalú zmenu v ich správaní.

www.katerinaseda.cz

Trenčín 2026

Mesto Trenčín sa rozhodlo zabojovať a stat sa Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). Hoci samotný projekt sa týka až roku 2026, prípravné práce sa už rozbehli naplno a v meste prebieha viacero umeleckých projektov. S prvým návrhom projektu s názvom Cultivating Curiosity sa trenčiansky tím posunul do druhého kola súťaže. Aktuálne pripravuje druhý návrh projektu a je jedným z troch možných adeptov na tento prestížny titul.

Pre viac informácií o projekte Trenčín 2026 https://www.trencin2026.sk/