TS: Kristián Németh v Slovenskej národnej galérii

Kristián Németh / The Time Is Now / Slovenská národná galéria / Bratislava / 29. 6. - 30. 7. 2023

SNG sa zapája do podujatia Dúhový PRIDE Bratislava špeciálnym projektom umelca Kristiána Németha 

Vizuálny umelec Kristián Németh vytvoril špeciálne pre priestory SNG projekt s názvom The Time Is Now viažuci sa k postaveniu LGBTI+ ľudí na Slovensku. V troch inštaláciách vizuálne komentuje minulosť, prítomnosť a (vytúženú) budúcnosť, ktorá by mohla byť bližšie, než sa zdá. Vernisáž výstavného projektu, ktorým sa SNG zapája do podujatia Dúhový PRIDE Bratislava, sa uskutoční vo štvrtok 29. júna o 19:30 na nádvorí SNG.

Site-specific projekt The Time Is Now – tri umelecké zásahy Kristiána Németha umiestnené na troch miestach v Slovenskej národnej galérii – si verejnosť bude môcť pozrieť od 29. júna do 30. júla 2023. „Vývoj v oblasti práv LGBTI+ ľudí na Slovensku je pomalý a po kroku vpred často prídu dva kroky vzad. Názov výstavy odkazuje na fakt, že priekopnícke myšlienky sú často umlčiavané frázou ‚teraz nie je vhodný čas‘. História nás však učí, že pozitívne zmeny nastávajú práve vďaka ľuďom, ktorí sa nedajú odradiť a rozhodnú sa konať,” vysvetľujú autor inštalácií Kristián Németh a Alexandra Tamásová, kurátorka výstavy zo SNG.

Intervencia do sochy Rudolfa Uhra Dvojica (Zem II.), umiestnenej na nádvorí galérie, reaguje na pretrvávajúcu ľahostajnosť zákonodarcov aj majority k požiadavkám queer ľudí na zrovnoprávnenie a rešpekt. Popínavá rastlina zahaľujúca sochu symbolizuje zabúdanie a odsúvanie na perifériu záujmu.

Autorské farebné fólie na oknách rizalitu Vodných kasární, naopak, symbolizujú stelesnenú víziu spolunažívania v láske a vo vzájomnom rešpekte. Povznášajúce svetelné prostredie v interiéri, ktoré môže evokovať svetlo v gotickom chráme a zážitok rozšíreného vedomia, tvorí atmosféru prijatia a bezpečného priestoru, akým chce byť aj národná galéria.

Tretím zásahom je nenápadný, intímny pamätník pre Juraja a Matúša, mladých queer ľudí, ktorí prišli o život pri teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave. Kvapka na jednom z okien Premostenia je symbolickou slzou vyplakanou za zmarené životy.

Slovenská národná galéria otvorí tento špeciálny projekt vernisážou vo štvrtok 29. júna 2023 o 19:30 na nádvorí galérie. Počas večera vystúpi spevák a producent NaiKavols ako súčasť projektu a o dobrú náladu sa postará DJ Samurai.

Kristián Németh je vizuálny umelec, ktorý sa dlhodobo venuje témam súvisiacim s telesnosťou, identitou a intimitou vo vzťahu k mocenským štruktúram. Tvorí fotografie, objekty, inštalácie a režírované performancie s minimalistickou, ale pôsobivou až scénografickou estetikou.

Aktuálnu ponuku programov nájdete aj na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.

Generálny partner SNG