TS: Kryštof Strejc

Kryštof Strejc / Brother In Trap / kurátor: Nikolas Bernáth / VUNU Gallery Košice / 24. 4. - 24. 5. 2019

Kryštof Strejc Brother In Trap

kurátor: Nikolas Bernáth

Kryštof, Kryštof Strejc

is tuning VUNU place

Každý z nás má v sebe guerilla tuneraprahnúceho po autonómnom estetizovaní univerzálnej reality. Kreujme, deštrujme, kurátorujme, selektujme, píšme, mažme, potom znova píšme. Fixou vytvorený tag (nový obraz - singatúra - bol som tu - fuck off Mark!) na obraze Rothka v neživom múzeu moderného umenia a dotykom bruška palca tagnutý instagramový profil v lineárnej dynamike plochy Instagram Stories. Rozšírená skutonos, skrotené svetlo sveta (kapsula vesmíru) a vlastná uzavretos, spontánna úzkos tmy (útroby tela). Lampy bez tienidla, iapky so šiltom, farebný panelák, ierny Mercedes, biele dlane, bronzové lýtka a mosadzné kolená. Striebro je ušachtilý kov bielej farby, ad je pevné skupenstvo vody kryštalizujúce v hexagonálnej sústave.

Pozri mierim hore päsť

mier ti nerozbije face

Slávme gestickos! Gestická maba, gestické parkovanie, gestický urbanizmus, gestické hasenie katedrály aparátom tisícok miliónov (ohokovek), gestický prepoe osemsto (euro) v krabici Adidas pod mojou posteou, na ktorej nespím. Gesto je kinetické médium. Gesto je situaný performance. Gesto je estrogén, ktorý vytvára tisícky miliónov pohlaví, ktoré definujú javy tu a teraz a vtedy a tam.

v aute vzadu nemam bass

iba v predu basostred

Aphex Twin a Cocteu Twins. Sedie za (pred) Yasminom a stá pri (v) Kunsthalle. Dodekafonický serializmus (Schönberg) a ubozvúna slovenina (Hoax). Zvuk je mechanické vlnenie vzduchu. V ase a priestore deformuje realitu. Zvuk s obrazom zvádzajú vlastné džihády, ktoré sa mozog nauil vyhodnocova ako noetickú krásu.

a v ňom Gucci Mane

na mne Gucci nie

Zbrane, drogy, rap (trap), Atlanta. Kuové slová z wikipédiovského profilu Radrica Davisa. Bratia (a sestry) v pasci, kde soundtrackom života sú Traphouse mixtapes a insígniami komúny obrandované kusy odevov. Aj samotná Kryštofova tvorba mi pripomína starý Vetements sveter, nanovo upcyklovaný poda zásad guerilla tuningu entuziastickej dôchodkyne, ktorá pred rokmi zreštaurovala v miestnom kostole španielskeho mesta Borja fresku s vyobrazením Ježiša Krista. Skrátka všetko od haute couture po low culture, od tvojho Gmailu po zlaté zuby jedného známeho slovenského Dj a producenta.

Kryštof Strejc (*1994)

Študuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Prahe (ateliér Jiřího Černického a Michala Novotného). Jeho práca bola predstavená na mnohých skupinových výstavách, napr. v Schimmel Projects Art Centre Dresden, KunstvereinGRAZ Gallery v Regensburgu, v Galerii NoD v Prahe. Samostatne se predstavil v galérii Berlinskej Model, 207 Gallery a Karlin Studios v Prahe. V roku 2018 obdržal Cenu kritiků pro mladou malbu 2.