TS: Lucia Žitnayová v Station Contemporary Art Gallery

Lucia Žitnayová: prímesy / kurátorka: Barbara Gocníková / Station Contemporary Art Gallery, Bratislava / 11. 1. – 4. 2. 2023

Lucia Žitnayová | prímesy

kurátorka: Barbara Gocníková

vernisáž: 11. 1. 2023, 18.00 hod

trvanie výstavy: 11. 1. – 4. 2. 2023

Station Contemporary Art Gallery

Ul. Gustáva Mallého 2, Bratislava - Petržalka

Tri lopaty hliny, vedro piesku a k tomu prímes detských skúseností je akýmsi receptom pre vytváranie alternatívneho priestoru bezpečia autorky v jej imaginárnej prítomnosti. V tomto priestore sú spomienky beztvárne no nie beztvaré, ukrývajú sa vo fragmentoch ako škrípanie piesku pod zubami, kúsky štrku vtlačených do kolien alebo zvláštna konzistencia premočenej pieskovej hmoty na rukách – tieto a podobné skúsenosti predpovedajú našu identitu, sú súčasťou toho kým sme dnes.

Výstava s názvom prímesy prezentuje súčasnú tvorbu Lucie Žitnayovej v kontexte návratov k detským jednoduchostiam vnímania sveta. Autorka sa nachádza v iluzívnom priestore kde objavuje spleť tvarov, štruktúr a povrchov zoskupujúc materiálové a vizuálne esencie jej domáceho prostredia. Bohatosť použitých motívov vedie späť k zážitkom pri rybníku za domom, hrám v blate alebo v piesku. Popraskaná hlina na dne spusteného rybníka, siete sušiace sa na stromoch, tvar a štruktúra pieskových koláčikov sú z mála vizuálnych východísk priestorových malieb a objektov avšak kľúčovým je už samotný proces tvorby diel. Proces je hrou s materiálom podobnej tej z detstva - miešanie hmôt, vytváranie foriem a hľadanie tých správnych štruktúr ponúka autorke pôžitkársky až meditatívny pocit. Naopak u pozorovateľa, diela podnecujú zvedavosť v otázke materiálového použitia s túžbou po priamom kontakte s objektom, kde táto vizuálna hra upevňuje koncept predstavy a ilúzie.

Často práve nami vytvorený imaginárny priestor ponúka útočisko pred životnými strasťami a ťaživými pocitmi, no nie je to únik pred realitou, skôr návrat k prítomnosti, cestou k prehodnoteniu a spomaleniu.