TS: Luděk Rathouský a Richard Loskot v Novej synagóge

Luděk Rathouský a Richard Loskot / od ú(svitu) do sú(mraku) / Nová synagóga Žilina, Žilina / 18. 12. 2022 – 19. 3. 2023

Výstava od ú(svitu) do sú(mraku) – Luděk Rathouský a Richard Loskot 

Dátum: 18. 12. 2022 – 19. 3. 2023

Výstava je otvorená každý deň okrem pondelka 13.00 - 19.00.

Ak ste náš pravidelný divák, využite permanentku na neobmedzený vstup na výstavy počas celého roka 2023 za 9€.

Obaja už v Novej synagóge vystavovali. Richard Loskot celkom dávno na stavenisku, v úvode našej rekonštrukcie, kedy na zem dopadali jeho čisté listy papierov z tlačiarne v kupole. Luděk Rathouský zase ako člen skupiny Rafani pred tromi rokmi, kedy sa v jazere pod kupolou zrkadlili tézy o nevyvrátiteľnosti v zemi za obzorom. Teraz sa ich diela stretnú v jednom priestore a rozhraní medzi svetlom a tmou - keďže obrazy potrebujú svietenie a svetelné objekty naopak zatemnenie.

Výstava obrazov a odrazov

"Naše výstava pro Novou synagogu bude přes abstraktní formy hluboce zakořeněná v humanismu, bude korelovat mezi pamětí kulturní a osobní. Jedna ze sérií mých obrazů bude přímo pracovat s prvotní vzpomínkou. Na starších plátnech vycházejících ze středověké malby jsou zakódovány jednoduché vzkazy související s aktuální situací. Nedávné obrazy jsou úzce spojeny s časem, který je podobný k malířským principům středověkých mnichů-malířů. Nejnovější budou více formální ale v kombinaci s Richardovými světelnými intervencemi velmi emotivní. S Richardem jsme se domluvili na principu stmívání až do tmy, kdy by se zjevili jeho světelné instalace a intervence. Pak by se opět pomalu rozsvítilo a objevili by se zase moje obrazy."

Luděk Rathouský (1975) je maliar a vedúci Ateliéru maliarstva 2 na FaVU VUT v Brne. Ako člen skupiny Rafani spolurealizuje intermediálne projekty a inštalácie, vo svojej individuálnej tvorbe tvorí v plošných disciplínach maľby a grafiky. Žije v Prahe a ako kurátor vedie Galériu Luxfer v Českej Skalici.

instagram.com/ludekrathousky

Richard Loskot (1984) je vizuálny umelec a architekt. Vedie Ateliér Environmentálneho dizajnu na Fakulte umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci. V tvorbe pracuje so svetlom a rôznymi sofistikovanými i jednoduchými technológiami. Tvorí aj vo verejnom priestore a je architektom výstav iných umelcov. Žije v Ústí nad Labem, kde pôsobí ako kultúrny a občiansky aktivista a lokálny politik.

instagram.com/richard_loskot