Lorem ipsum dolor

TS: Marcel Mališ v Station Contemporary Art Gallery

Marcel Mališ / GLITCH / Kurátor: Roman Gajdoš / Station Contemporary Art Gallery / Bratislava / 25. 4. – 25. 5. 2024

V stredu 24. apríla 2024 sa v Station Contemporary Art Gallery v Bratislavskej Petržalke otvorí samostatná výstava Marcela Mališa s názvom “ GLITCH“. Výstava sa realizuje v kurátorskej spolupráci s Romanom Gajdošom, a potrvá do 25.5.2024.

Marcel Mališ vo svojej tvorbe často reaguje na spoločenské a politické rámce, ktoré definujú našu prítomnosť a nedávnu minulosť. Zaujímajú ho predovšetkým ideológie politických režimov, ich súčasný comeback a jeho podoby v rámci vizuálnej kultúry, autoritárske režimy, ktorých staré tiene naberajú znova ostrejšie obrysy, ako aj mŕtvoly politických myšlienok, o ktorých sme si boli takmer istí, že sú zakopané dostatočne hlboko, ale ktoré sa napriek tomu vracajú s novou silou.

Mališova výstava GLITCH v Station Contemporary Art Gallery sa podobne ako jeho predchádzajúce výstavné projekty (napr. výstava Biľag v Sumec Gallery v roku 2023 alebo Krajinka jebnutých, realizovaná v Ateliéri XIII. v roku 2022) zaoberá aktuálnou recykláciou politických diskurzov, ktoré razantne pomenováva ako chybu v systéme.

Problém, ktorý Mališove maľby pomenúvajú nazýva teoretická literatúra eróziou demokracie a nie je príznačný iba pre Slovensko, deje sa v rôznych krajinách v rôznych mierach. Nástup populistických politických stratégií a ich demagogické zneužívanie a podporovanie predsudkov, nedôvera v inštitúcie (spôsobená mnohokrát ich nefunkčnosťou), popieranie vedeckého diskurzu, masové šírenie bludov, klamstiev a manipulatívnych tvrdení cez sociálne siete vedú postupne v rôznych častiach sveta k oslabovaniu demokratických princípov.

V jednej veci je ale Mališova výstava pozitívna. GLITCH je typický tým, že je dočasný a po krátkom trvaní sa zvykne sám odstrániť, sám napraviť. Otázkou však zostáva, aké dôsledky tu po ňom zostanú.

Roman Gajdoš

Miesto: Station Contemporary Art Gallery Ul. Gustáva Mallého 2, Bratislava

Vystavujúci autor: Marcel Mališ

Vernisáž výstavy: 24. 4. 2024

Trvanie výstavy: 25.4. – 25.5. 2024

Marcel Mališ (1978) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 2001 – 2007, doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ukončil v roku 2013. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne maľbe, sporadicky fotografií a objektom. Jeho diela boli publikované v časopisoch Vlna, Profil, Flash art a sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy, Meullensteen Art Collection a v ďalších súkromných zbierkach. Je trojnásobným finalistom ceny VÚB Maľba roka (2009, 2010, 2011) finalistom ceny Henkel Art Award (2010) a laureátom ESSL Art Award CEE z roku 2013.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnerom projektu je TERRA CULTA o. z.