TS: Od obrazu k objektu

Od obrazu k objektu / Galéria Gagarinka / Bratislava / 12. 3. – 12. 4. 2015

Výstava predstavuje autorov tvoriacich diela v sfére abstrakcie alebo nefiguratívneho umenia. Vybraní súčasní umelci sa pohybujú v časti svojho diela, alebo v jeho celku v priestore maľby a objektu, ktorý nadviazal na tradíciu povojnovej abstrakcie, avšak do tejto sféry priniesli viaceré inovácie.

Fabrický princíp je prítomný u dôležitého Brnenského autora Milana Housera, cieľavedomo skúmajúceho danosti materiálu – farby a podkladu, na takmer vedeckej báze. K svojej tvorbe používa inovatívne materiály a konceptuálne prístupy k maľbe a často prekračuje hranice obrazu smerom k objektu.

Ašot Haas na výstavu prinesie technologický prístup ku geometrickému umeniu a vystaví okrem svojich známich svetelných objektov aj úplne nové priestorové dielo. Maliarka Patrícia Koyšová zas experimentuje s industriálnymi spôsobmi nanášania farby a vytrvalo skúma možnosti nezobrazujúceho umenia.

Rastislav Sedlačík z inej polohy pristupuje k nezobrazujúcej maľbe skôr z ironického pohľadu a predstaví najmä svoje vtipné objekty, mnohé využívajúce farbu na vytvorenie priestorovej plastiky. Druhý český autor na výstave, David Hanvald, predstaví svoju aktuálnu tvorbu v skúmaní nefiguratívnej maľby, ktorá je obsahom jeho tvorby niekoľko rokov. V nových dielach prirodzene prechádza od maľby k objektu a naopak.

Reprezentantom o niečo staršej generácie je Štefan Balázs, autor ktorý sa cieľavedomo venuje paternu v abstraktnej maľbe už dve desaťročia a nadväzuje najmä na východoslovenskú tradíciu abstrakcie, v minulosti ovplyvnenú budapeštianskou školou.

Poslednými maliarmi na výstave sú dvaja mladi autori Ján Hrčka, pre ktorého je abstrakcia akýmsi vybočením v skúmaní priestoru. A Filip Sabol, ktorý sa geometrickej maľbe venuje programovo avšak v novom šate s využitím humoru a nadsázky v tvorbe malieb a objektov, ako aj s využitím ready made.

Na výstave sa taktiež predstaví šperkárka Andrea Ďurianová, ktorá uzatvára abstraktné skúmanie medzi plochou a objektom svojimi geometrickými predmetmi a ich plášťami.

------------------------------

Vystavujúci autori: Štefan Balázs, Andrea Ďurianová, Zuzana Chmelová, David Hanvald, Ašot Haas, Milan Houser, Ján Hrčka, Patrícia Koyšová, Filip Sabol, Rastislav Sedlačík

------------------------------

Galéria Gagarinka sa nachádza v Prievoze na Gagarinovej ulici oproti obchodu Lidl, kde je aj možnosť parkovania. MHD:  Doprava trolejbusom, zastávka Brodná pred novostavbou Gagarinky, linky 201, 202, 208.