TS: Oto Hudec & Erik Sikora

Oto Hudec & Erik Sikora / ĽIGŇIN / kurátor: Adam Macko / EQO (priestor interaktívnej kultúry), Spišský Hrhov / 30. 6 - 21. 7. 2021

Oto Hudec & Erik Sikora

ĽIGŇIN

30/6/ - 21/7/21

EQO (priestor interaktívnej kultúry), Spišský Hrhov

vernisáž: 30/6/21 o 18:00

kurátor: Adam Macko

lignín, lat lignum – drevo: organický polymér tvoriaci štrukturálnu stavbu tkanív rastlín, vodoodpudivý, amorfný a optický inaktívny väzobný prvok, druhá najrozšírenejšia organická zlúčenina na zemskom povrchu po celulóze

Autorská výstava dvojice najosobitejších vizuálnych umelcov mladej generácie. Koncepcia diel vznikala procesuálne v premiérovej spolupráci autorov. V tvorbe sa obaja dlhodobo venujú kritickej analýze úlohy umelca – Sikora humornou formou ako performer Ďzumelec spochybňuje elitaristický naratív tvorcu, Hudec orientáciou na interkultúrny dialóg a aktivistický rozmer diel upozorňuje na sociálno-kritickú polohu súčasného umenia. V predmetnej výstave dochádza k čiastočnej fúzií a tematickej výmene rolí so zámerom nového dialógu.

Autorov spája určitá forma materialistického deskilingu, príklon k spontaneite a autentickosti, ktorý sa prepisuje do sebareflexívneho vizuálneho prejavu. Sikorove videá dekonštruktívnou metódou otvárajú formy jazyka – lingvistických hier –  špecifických fragmentov lokálnej kultúry ako referenta interkultúrnych prejavov. U Hudeca sa deskiling premieta do redukcie remeselných foriem. Sústredí sa na minimalistické vizuálne prvky apropriovaných prírodných materiálov v hravých vzťahoch. Príroda ako prostredie, jej horizontálny priestor či florálna sémantika nie je interpretovaná alarmisticky alebo eskapisticky, ale ako stále prítomná osvietenecká idea o človeku ako jej súčasti. Ľigňin je tak lokálna obnova štruktúr, vzťahov, väzieb post-covid spoločnosti, revitalizácia kreatívnej hry.

Výstava predstaví sériu autorských videí a malých objektov. Bude otvorená vernisážou v stredu 30. júna 2021 o 18.hod.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Oto HUDEC (*1981, Košice) & Erik SIKORA (*1986, Košice) sú intermediálni vizuálni umelci a performeri. Obaja sa zúčastnili početných individuálnych a skupinových výstav na Slovensku a v zahraničí v najvýznamnejších kultúrnych inštitúciách. Oto Hudec je finalistom Ceny Oskara Čepana z roku 2012, Erik Sikora je jej držiteľom z roku 2019. Žijú a tvoria v Košiciach a okolí.