TS: Oto Skalický v Galérii Jozefa Kollára

Oto Skalický: Baníci / Štôlňa, Galéria Jozefa Kollára / Banská Štiavnica / 10. 9. 2022 - 30. 4. 2023

Oto Skalický: Baníci

Vernisáž: piatok, 9. 9. 2022, 18:00

Trvanie výstavy: 10. 9. 2022 - 30. 4. 2023

Miesto konania: Štôlňa, Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy Ota Skalického s názvom Baníci, ktorá sa uskutoční v piatok, 9. septembra 2022 o 18:00 hod.

Baníci predstavuje súbor veľkoformátových skorodovaných plechov s nazväčšovanými portrétmi baníkov v nadživotnej veľkosti. Pretože ich autor takmer monumentalizuje, jasnosť a čitateľnosť jednotlivých figúr sa postupne vytráca vďaka špeciálnej fotografickej technike. Obraz je v neustálom procese a záleží na autorovi, v ktorom momente proces vytrácania zastaví. Profesia baníctva vždy bola a bude mimoriadne fyzicky aj psychicky náročná a zdraviu škodlivá práca. Baníci na Skalického fotografiách pochádzajú z malej obce Hodruša Hámre neďaleko Banskej Štiavnice, kde sa dodnes ťaží zlato. Projekt do istej miery poukazuje na fenomén dnešnej spoločnosti, v ktorej čím ďalej tým viac prevažuje tzv. virtuálna práca a fyzická práca stráca na hodnote. Úcta a pokora pred fyzickým ľudským výkonom mizne.

Oto Skalický (*1988) je predstaviteľom mladej generácie fotografov na Slovensku. V roku 2015 ukončil Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri Mira Švolíka. Zúčastnil sa viacerých skupinových výstav v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Slovinsku a Slovensku. Vystavoval napr. v galérii Fiducia v Ostrave či v galérii Photographic v Prahe. Súbor "Baníci" bol taktiež vystavený v Slovenskej národnej galérii k 65. výročiu založenia VŠVU. Hral v hudobných skupinách Ecetera Band a Galeria Formacia. V súčasnosti dobe žije a pracuje v Poľsku.

Výstavu finančne podporilo Mesto Banská Štiavnica.

Víno na vernisáž poskytlo Chateau Topoľčianky.