TS: Peter Barényi v A7 Gallery

Peter Barényi: The Beauty of Everyday / Kurátorka: Lucia Kotvanová / A7 Gallery, Banská Bystrica / 1. 9. - 30. 9. 2022

THE BEAUTY OF EVERYDAY / Peter Barényi

A7 Gallery, Lazovná 5, Banská Bystrica / 1. 9. - 30. 9. 2020

Kurátorka: Lucia Kotvanová / Tech. spolupráca: Jan Kostaa

Partneri: Fond na podporu umenia & 365.labb

Nosným prvkom výstavy Petra Barényiho v A7 Gallery je ako obsahovo, tak vizuálne, každodenná krása nielen v podobe denníkových kresieb, ktoré autor kontinuálne dlhodobo tvorí. Kresba ako forma denníkového záznamu vytvára jeho osobitý jazyk a má pre neho intímnu symboliku. Zároveň odzrkadľuje každodenné zážitky a pocity, či skôr ich podstatu, ktorá sa dá interpretovať subjektívnym spôsobom, vzťahujúcim sa na vlastné prežívanie “čitateľa” alebo diváka. V kontexte priestoru sa kresby stávajú skôr objektmi - jednotnou inštaláciou kombinovanou s novými dizajnovými priestorovými dielami z poslednej autorovej výstavy “Presne to, čo vám v obývačke chýba”.  Toto nové zoskupenie dostáva vo vzájomných súvislostiach tu a teraz nový význam. Nový význam krásy každodennosti, stále väčšieho odstupu od rozchodu (ako sa hovorí - čas lieči) v podobe luxusného toaletného stolíka. Nový význam kontrastu obrazu ready-made -u ježiška s neslušným gestom voči fóliám na okne galérie ako v berlínskom klube so spomienkovými citátmi z autorových osobných párty- zážitkov. 

Dielo s názvom “emergency clubbing” vychádza zo spôsobu zatemnenia farebnými fóliami odsledovaného z klubov v Berlíne, na párty pokračujúcich cez deň (aby nebolo na párty veľa svetla). Autor týmto efektom - modrým filtrom, ovplyvňuje atmosféru výstavy.

Dominantným objektom výstavnej miestnosti je toaletný stolík nadrozmernej veľkosti. Je presne tým dizajnovým prvkom, ktorý vám v obývačke chýba, aj s obsahom, o ktorom by sa v obývačke malo hovoriť. Objekt odráža stav a pocit z rozchodu s partnerom a paradoxne je na ňom namiesto zrkadla osadená planéta melanchólia rútiaca sa na Zem (motív prebratý z filmu Larsa von Triera: Melanchólia). Osobnú symboliku na stole predstavuje “maketa” - iba lacná  kulisa konkrétneho autorovho zvädnutého kvetu, ktorý skutočne po rozchode partnerov neprežil; stratil chuť do života. Zo stále väčším odstupom času k nemu pribúda veľký kryštál, nielen ako skrášľujúci prvok, ale aj ako všeobecný symbol s ezoterickým nádychom vnútorného liečenia sa a mentálneho zotavovania, naberania novej pozitívnej energie a osobnej vyrovnanosti.

So stolíkom vizuálne korešponduje druhý z dominantných objektov výstavy- masívny bublinovitý rám so zväčšenou fotografiou nájdeného ready-made-u ježiška so zlomenými prstami. Túto malú sošku našiel náhodne pohodenú na chodníku bývalý partner ešte počas vzťahu. Otázkou je komu ukazuje ježiško toto neslušné gesto. Možno práve tomu neuznanému páru, ktorí nezapadá do kresťanskej predstavy o skutočnej láske a tradičnej rodine. To je ďalšia z komplikovaných spoločenských tém, ktorej sa v tých našich obývačkách v medzigeneračných diskusiách sem-tam vyhýbame, aj oprávnene pre pokoj v rodine. 

Tieto dve spomenuté diela sú vybrané z komplexnej výstavy “Presne to čo vám v obývačke chýba”. Sám autor tento projekt charakterizuje ako vymykajúci sa konceptuálnej kontinuite jeho tvorby, práve s jeho dôrazom na estetiku a “luxusnejšie prevedenie”. To odráža konkrétne financovanie projektu, ktoré bežne nie je pre autora dôležité, ba až nepodstatné pri samotnej tvorbe. Vizualita jednotlivých objektov na prvý pohľad prevažuje nad obsahom. Svojim pompéznym dekorom a perleťovým leskom, pôsobia diela ako exkluzívne dizajnové kusy nábytku z obchodného výkladu, pri ktorom “všetci túžia, že si ho raz budú môcť dovoliť”. Každý z nás sa môže nechať ohúriť prvoplánovou krásou, aj keď pod pozlátkom sa skrývajú hlbšie sociálne / spoločenské / existenčné témy. Niektoré visia vo vzduchu, niektoré si zámerne zjednodušujeme, o niektorých sa tvárime, že nie sú. Lebo komunikovať o tom je náročné. Nielen v obývačkách. Na to tiež odkazuje samotný názov projektu - Presne to, čo vám v obývačke chýba…

Tieto témy sú súčasťou nášho každodenného života, neustále sa stretávame s ich dopadmi v našom súkromí. Všetci prežívame vzťahy a rozchody, ale s rodinou v obývačke to riešime čo najneskôr, snažíme sa tomu vyhnúť - vzájomným súdom a zjednodušujúcim vysvetlovaním. Zato denník môže byť osobným odreagovaním a ventilovaním problémov, zážitkov a vecí, čo nás trápia, ale aj tešia. Autor si denník netvorí písaným slovom, ale jednoduchými abstraktnými kresbami, skladajúcimi sa z minimalistických symbolov a naratívov, v ktorých sa dá mnoho vyčítať a pospájať si ich do vlastných súvislostí. Kolobeh, balans, opakovanie, cyklus,  systém, recidíva, chaos, samota, uzavretosť, prepojenie, pokoj, stálosť, pestrosť, zmena, hranice,... 

proste každodenná krása….

Krása nemusí byť len veselá, ale môže.

Lucia Kotvanová.                                                                                       

PS: Posvieť si na výstavu! Mobilom. Naozaj.