TS: Prázdniny v osade #4

Prázdniny v osade #4 / Komunitné centrum, Sečovce / 8. – 20. 8. 2022

Trvanie workshopu: od 8. do 20. augusta 2022

Miesto realizácie: Komunitné centrum, Sečovce

Organizátor Združenie Art Aktivista, o.z.

Členovia tímu: Tomáš Rafa, Jana Pohanková, Marek Halász

Rezidentky: Miloslava Hriadeľová, Kristína Šérová, Marianna Franková, Karolína Palúchová

RÓMSKE DETI SA OBLIEKLI DO MALIEB  

A neboli to len také hocijaké maľby. Boli to ich maľby !

S projektom Prázdniny v osade #4, sme sa so Združením Art Aktivista po roku vrátili do Sečoviec. Tento rok sme pobudli ešte dlhšie, ako po minulé roky, a rezidentky tohtoročného workshopu sme nasťahovali priamo do priestorov Komunitného centra.

Počas dvoch týždňov sa realizovali rôznorodé, kreatívne aktivity spájajúce tkáčske remeslo a súčasný tanec. Aktivity prebiehali pod vedením lektorky a kurátorky Miloslavy Hriadeľovej a tanečníčky Kristíny Šérovej. S realizáciou aktivít im asistovali  vybrané umelkyne - rezidentky, ktoré sa prihlásili cez otvorenú výzvu na krátkodobú rezidenciu v Sečovciach. Tento rok sa nimi stali študentky Karolína Palúchová (intermédiá na Akadémii umení v Banskej Bystrici) a Marianna Franková (maľba na TUKE v Košiciach).

Do aktivít bolo zapojených viac ako 100 detí, v rôznych vekových kategóriách, ktoré pravidelne navštevujú komunitné centrum. Deti vyplietali obrazy a inštalácie z pásov nastrihaných recyklovaných tričiek, ktoré darovala firma TEXTILE house. Tričiek bolo viac ako 450. Časť tričiek deti farebne vytriedili, upcyklovali a personalizovali farbami. Do výpletov zapracovali aj prírodné lokálne materiály ako napríklad vŕbové prútie a steblá suchých rastlín. Deti tiež pomaľovali plátno s plochou 50 m2, z ktorého lektorky a rezidentky navrhli a vystrihli viac ako 20 návrhov dievčenských šiat a doplnkov. Tkáčske a vypletacie aktivity boli priebežne striedané s pohybovými a tanečnými aktivitami.

Záverom workskopu bola vernisáž pre pozvaných rodičov a ostatných rodinných členov detí, participujúcich na našich aktivitách. Vernisáž otvorila módna prehliadka vzniknutých šiat z plátna. Dievčatá sa na niekoľko minút stali modelkami. Boli súčasťou výnimočného procesu  od skúšania šiat, cez štúdiové fotenie až po finálnu prehliadku. Ako modelky svoje navrhnuté šaty odprezentovali v choreografii, ktorej súčasťou boli veľkorozmerné priestorové objekty vzniknutých tapisérií. Módnu prehliadku sprevádzal improvizovanou hrou na bicie s Erik Demeter.

*Projekt ,,Prázdniny v osade” je zameraný na podporu mladých, začínajúcich umelcov/ umelkyne s cieľom rozvinúť ich umelecké vnímanie v sociálne vylúčenom prostredí. Kladieme dôraz nielen na výsledok ale aj na samotný proces tvorby a interakciu detí v ich prirodzenom prostredí. Zámerom projektu je podporiť výchovu k vizuálnemu umeniu so sociálnym presahom.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Projekt sa podarilo realizovať i vďaka dlhoročnej spolupráci s Komunitným centrom v Sečovciach.

**Združenie Art Aktivista vzniklo v roku 2014 z iniciatívy umelca a aktivistu Tomáša Rafu. Od svojho vzniku zapája deti z vylúčenej lokality v Sečovciach do kreatívnych procesov a vzniku spoločných umeleckých diel. Výsledkom sú obrovské plátna a množstvo malých obrazov. Združenie sa snaží prostredníctvom umenia rozvíjať umelecký talent a sebarealizáciu detí a takisto upozorňovať na dôležitosť spolupráce.