Lorem ipsum dolor

TS: PRETEKÁ v Pistoriho paláci

Andrea Rošková, Kasha Potrohosh, Petra Hrúziková, Norbert Kuki, Daniela Krajčová, Gabriela Zigová, Patrícia Chamrazová, Michaela Kacsiová, Kristián Šmelko, Viktória Gajdošová & Vivien Kvasnicová, Radovan Čerevka, Juraj Mydla, Jakub Užovič, Miroslav Kohút, Alexandra Gašparovič, Eja Devečková, Matúš Pisarčík, Paula Malinowska, Pavol Hovanec, Ivan Jurica, Marek Ružinský, Marián Grolmus, Magdaléna Kuchtová, Tatiana Takáčová, Martin Toldy & Erik Janeček / PRETEKÁ / Kurátorstvo výstavy: Miroslava Urbanová, Zuzana Jakalová a Adrián Kobetič / Pistoriho palác / Bratislava / 5. – 28. 4. 2024

Srdečne vás pozývame na otvorenie výstavy PRETEKÁ, ktoré sa uskutoční 5. 4. 2024 o 18h v Pistoriho paláci. 

Skupinová výstava PRETEKÁ predstaví kurátorský výber zo študentských prác, ktoré vznikli počas sedemnástich rokov existencie Katedry intermédií na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Na výstave uvidíte aktuálne študentstvo katedry intermédií, rovnako ako aj jej absolventov a absolventky. Výstava svojím názvom odkazuje na aspekt fluidity, ktorý je leitmotívom výstavy - toku, ale aj pretekania na úrovni materiálov, hmôt, konceptov, identít, pamäti či telesnosti. 

Výstava bude v jej priebehu doplnená o performanciu “Plavba” od Tomáša Prištiaka, ktorá sa uskutoční 19.4.2024. O performancií budeme včas informovať.

Vystavujúce autorky a autori:

Andrea Rošková, Kasha Potrohosh, Petra Hrúziková, Norbert Kuki, Daniela Krajčová, Gabriela Zigová, Patrícia Chamrazová, Michaela Kacsiová, Kristián Šmelko, Viktória Gajdošová & Vivien Kvasnicová, Radovan Čerevka, Juraj Mydla, Jakub Užovič, Miroslav Kohút, Alexandra Gašparovič, Eja Devečková, Matúš Pisarčík, Paula Malinowska, Pavol Hovanec, Ivan Jurica, Marek Ružinský, Marián Grolmus, Magdaléna Kuchtová, Tatiana Takáčová, Martin Toldy & Erik Janeček

Kurátorstvo výstavy: Miroslava Urbanová, Zuzana Jakalová a Adrián Kobetič

Projektová koordinácia projektu: Petra Nela Pučeková 

Grafický dizajn: Lukáš Karaba 

Architektúra výstavy: Lukáš Sobota & Lukáš Karaba 

Program:

18:00 príhovor kurátorstva, pedágogov a pedagogičiek Katedry intermédií

18:00 - 19:00 paralelne prebiehajúce performancie

  1. Viktória Revická - Kvasný Pohyb

Pohybová performance stvárňuje kvasný proces.

Performer*ky: Soňa Kúdeľová, Michal Zoller, Juraj Bilený, Júlia Pabst, Dominik Dolník

  1. Marina Abramovič po sebe neupratuje - The Dictator Decides

Spomalené prehrávanie situácie spoločného školského, či firemného fotenia, odkazujúce na rôzne mikroagresie v každodennom živote.

20:00 - 21:30 DJ set Krishpin & seafur 

Krishpin a seafur sú hudobní soulmates od momentu, kedy zistili, že ich playlisty sú takmer identické. Ich selekcie sú eklektické, hravé, goofy, ale vždy so silným dôrazom na vokály, perkusie & booty-shaking zvuky. Hyperpop a afrobeats, batida a r’n’b, merengue a footwork, salsa a amapiano. Harmonické, no zároveň chaotické blendy dekád, žánrov a nálad. K naplneniu sa, aj odšťaveniu sa, k skákaniu do vzduchu, aj lepeniu sa k zemi. Sped-up tanec, high-pitched cringe.

Výstava potrvá od 5. do 28. apríla 2024. Môžete si ju pozrieť každý deň okrem pondelka v časoch od 14:00 do 19:00 hod. (cez víkendy 15:00 - 19:00 hod.). 

Veľká vďaka patrí vedeniu Katedry Intermédií a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.