TS: Szilárd Cseke a Stano Masár v Galérii Jána Koniarka

Szilárd Cseke, Stano Masár / Sustainable Empathy / Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Trnava / 12. 9. 2022

Pozývame Vás na otvorenie výstavy autorov Szilárda Cseke a Stana Masára s názvom Sustainable Empathy.

Vernisáž: 12. 9. 2022 (po) o 18.00, Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy Sustainable Empathy autorov Szilárda Cseke a Stana Masára.

Milí návštevníci pozývame Vás na otvorenie výstavy Szilárda Cseke a Stana Masára s názvom Trvalo udržateľná empatia (Sustainable Empathy), ktoré sa uskutoční 12.9.2022 o 18.00 hod. v priestoroch Synagógy - Centre súčasného umenia.

Tento kurátorský projekt prepája umelecký program dvojice vizuálnych umelcov z Maďarska a Slovenska. V špecifickom priestore bývalej židovskej synagógy si kladie naliehavú otázku, či a nakoľko existuje udržateľnosť bez empatie. Prostredníctvom výstavnej situácie, v ktorej navzájom komunikujú a kooperujú dve výrazné umelecké pozície z odlišných krajín a kontextov, vyzýva k empatii ako podmienke akejkoľvek udržateľnosti, trvácnosti a rozvoja.

• Vernisáž: 12. september o 18:00

• Kurátor: Nina Vrbanová

• Trvanie výstavy: 12. 9. 2022– 30. 10. 2022

• Otváracie hodiny počas pracovného týždňa od 9.00 do 17.00 hod a počas víkendu od 13.00 do 18.00 hod.

• Adresa: Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 407, Trnava

Szilárd Cseke (*1967, Maďarsko) absolvoval Fakultu výtvarných umení Univerzity v Pécsi v roku 1991 a v roku 1995 absolvoval postgraduálne magisterské štúdium na Fakulte maľby. Jeho pedagógmi boli Ilona Keserü, István Bencsik a Gyula Konkoly. Csekeho najvýznamnejšie diela boli prezentované v žánroch maľby a interaktívnych inštalácií. Témou jeho maľby je prírodné prostredie a séria obrazov reflektujúcich spoločenské javy. Csekeho interaktívne inštalácie skúmajú témy identity alebo ekonomiky a spoločnosti. Multimediálny projekt Sustainable Identities bol prezentovaný na 56. medzinárodnom bienále výtvarného umenia v Benátkach. Czeke je laureátom Munkácsyho ceny od roku 2014. Ako organizátor výtvarného umenia koncepualizoval a realizoval množstvo výstavných projektov v neziskových a komerčných galériách, na národných a medzinárodných veľtrhoch umenia. Bol spoluzakladateľom a odborným riaditeľom Galérie Ani Molnár a galérie Park v Budapešti. Jeho dielo je súčasťou niekoľkých veľkých súkromných a verejných zbierok: Museum Ludwig, Budapešť, Deutsche Telekom, Bonn, AXA Art Americas Corporation, New York, Museum Kiscell Budapešť, Zbierka súčasného umenia – Maďarská národná banka, Budapešť, Moholy- Univerzita umenia a dizajnu Nagy v Budapešti.

Stano Masár (*1971, Slovensko) študoval na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, absolvoval doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave. Uskutočnil štipendijný pobyt na Thames Valley University v Londýne. Bol finalistom cien pre mladých umelcov (Essl Award, Cena Oskára Čepana). Tvorbu prezentuje na domácich a zahraničných výstavách (Bienále architektúry Benátky, Slovenská národná galéria, Kunsthalle Bratislava, Považská galéria umenia Žilina, Nitrianska galéria, Ludwig Museum Budatest, Mediations Biennale, Modem Debrecen, GASK Kutná Hora, GVU Zlín) a veľtrhoch súčasného umenia (Pulse New York, Miami, ViennaFair Viedeň). Jeho diela sú zastúpené v zbierkach na Slovensku: Slovenská národná galéria Bratislava, Považská galéria umenia Žilina, Galéria mesta Bratislavy, Nitrianska galéria, Galéria J. Koniarka v Trnave, Galéria E. Zmetáka v Nových Zámkoch, v zahraničí Zbierka ECB Frankfurt nad Mohanom, a v súkromných zbierkach (Lewben Art Foundation, Maris Vitols Collection a ďalšie). Pre portál artdispečing.sk progamovo riadi video-reportáže o dianí v slovenskom vizuálnom umení a dokumenty o staršej generácii výtvarníkov. Žije a pracuje v Bratislave.