TS: Tomáš Klepoch v Station Contemporary Art Gallery

Tomáš Klepoch / Koniec sezóny / Kurátor: Palo Čejka / Station Contemporary Art Gallery / Bratislava / 17. 3. - 7. 4. 2023

Tomáš Klepoch: Koniec sezóny

Kurátor výstavy: Palo Čejka

Trvanie výstavy: 17. 3. - 7. 4. 2023

Miesto: Station Contemporary Art Gallery, ul. Gustáva Mallého 2, Bratislava

Vernisáž: 17. 3. 2023, 19.00 h

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tomáš Klepoch patrí medzi etablovaných umelcov strednej generácie, ktorého tvorba je prevažne založená na práci s médiom klasických grafických techník a rôznych jej expandovaných polôh. Jeho práce boli vystavené aj na prestížnej výstave súčasnej slovenskej grafiky v Slovenskej národnej galérii ako súčasť úzkeho výberu autorov (Drsná škola, 2017).

Výstava Koniec sezóny” je samostatnou výstavou Tomáša Klepocha, na ktorej prezentuje svoju aktuálnu tvorbu. Predstavuje sériu grafík, linorytov a drevorezov tlačených na netradičných materiáloch. Vo svojich obrazoch tematizuje prostredie mestskej periférie, ktorú pseudo-dokumentuje a zaznamenáva z pohľadu vyhnanca, exota či túlavého psa.

Klepoch sa vo svojej tvorbe neobáva používať jazyk klasickej grafiky a aktualizovať ho pre potreby súčasného vizuálneho umenia. Znovu otvára a preveruje tradičný žáner zátišia, ktorý podľa neho ešte nepovedal svoje posledné slovo. Krajinným zátiším je aj veľkorozmerné, takmer trojmetrové dielo s názvom Pedal boat & fancy lights, zostavený z troch grafických listov vytlačených na izotermickej fólii.

Koniec sezóny je prieskumnou výpravou dokumentujúcou pozostatky ľudskej činnosti, zábavného priemyslu a využívania verejného priestoru pre účely športu či relaxu. Je to výprava do temnoty osvetlenej farebnými svetielkami, kde vybrané artefakty (reklamné bannery, športové náčinie, zábavné nafukovačky a pod.) sa stávajú nielen názvami diel, ale vo svojej odhalenej a zjednodušenej interpretácii sa javia ako polovážny komentár samých seba - a tak trochu aj nás.