TZ: 7. Zlínský salon mladých

Matěj Al-Ali, Karolína Mikesková, David Krňanský, Anne-Claire Barriga, Dominik Gajarský, Alžběta Bačíková, Roman Štětina, Pavel Sterec, Tomáš Moravec, Jan Brož, Petr Šprincl, Lucie Rosenfeldová, Vojtěch Fröhlich, Matouš Lipus, Tereza Fišerová, Patrik Kriššák, Barbora Zentková a Julia Grybos, Jiří Topínka, Petr Krátký, Lucia Sceránková, Jonáš Gruska, Zuzana Žabková, Peter Sit, András Cséfalvay, Lucia Papčová, Dominik Hlinka, Milan Vagač, Adam Šakový, Lucie Mičíková, Erik Sikora / 7. Zlínský salon mladých / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 20. 5. - 20. 9. 2015

7. Zlínský salon mladých. Společná přehlídka českých a slovenských autorů do 30 let

20. května - 20. září 2015

Expozice: 1. a 2. np budovy 14 a 3. np zlínského zámku Výstava trvá do 20. září 2015.

Zlínský salon mladých se koná jednou za tři roky, což je doba, která umožňuje sledovat posun aktuálních tendencí v umění nastupující generace a zároveň poskytuje prostor ke sledování nových uměleckých osobností. V sedmém ročníku se do výběru dostalo 20 umělců z České republiky a 10 umělců ze Slovenska.

Nejviditelnější změnou se tak stává snížení počtu vystavujících s cílem poskytnout jim více prostoru a vytvořit co nejlepší podmínky pro prezentaci. Představení menšího počtu umělců by mělo přinést konfrontaci těch nejlepších. Jmenovitě jsou to tito umělci: Matěj Al-Ali, Karolína Mikesková, David Krňanský, Anne-Claire Barriga, Dominik Gajarský, Alžběta Bačíková, Roman Štětina, Pavel Sterec, Tomáš Moravec, Jan Brož, Petr Šprincl, Lucie Rosenfeldová, Vojtěch Fröhlich, Matouš Lipus, Tereza Fišerová, Patrik Kriššák, Barbora Zentková a Julia Grybos, Jiří Topínka, Petr Krátký a Lucia Sceránková. Slovenskou scénu prezentují Jonáš Gruska, Zuzana Žabková, Peter Sit, András Cséfalvay, Lucia Papčová, Dominik Hlinka, Milan Vagač, Adam Šakový, Lucie Mičíková a Erik Sikora.

Jury, jako vždy v obměněném složení odborníků z akademické, galerijní a publicistické sféry tentokrát doplnil Juraj Gábor, vítěz Ceny Igora Kalného z minulého ročníku. Jeho „hlas“ plní funkci zpětné vazby vystavujícího a navíc laureáta organizátorům.

Tato trienálně pořádaná výstava současného umění volně navazuje na významné kulturní aktivity, kterými ožíval baťovský Zlín ve 30. a 40. letech minulého století. První obnovený Zlínský salon mladých proběhl v roce 1997, od roku 2005 se věnuje také prezentaci tvorby stejně mladých autorů ze Slovenska.

Ceny, které jsou na salonu již tradičně udělovány, nesou pojmenování podle dvou výrazných mladých autorů české a slovenské scény. Václav Chad (1923-1945) udivoval svým talentem již na zlínské Škole umění své vrstevníky i pedagogy. Igor Kalný (1957–1987) byl jedním z nejvýraznějších představitelů slovenské neoficiální scény v 80. letech 20. století.

Vernisáž výstavy proběhne 19. května v 17 hodin v kavárně 15. budovy, továrního areálu.

Pro aktuální informace sledujte facebookový profil naší galerie a události VII. Zlínského salonu mladých.