TZ: Anna Ročňová a Jan Boháč v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem

23. 11. 2022Artalk Infoservis

Anna Ročňová a Jan Boháč / Past / kurátorka: Petra Mazáčová / Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem / 16. 11. 2022 – 12. 2. 2023

Dvojice umělců Anna Ročňová a Jan Boháč představuje svůj nejnovější společný projekt, instalaci v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Je věnovaná podivuhodným tvorům – samotářským obyvatelům přírody i lidských obydlí – pavoukům. A jejich sítím, důmyslným architektonickým konstrukcím, které jsou zároveň smrtící pastí.

Instalaci dominuje kovová plastika obřího pavouka, hyperbolická imprese křehkého pavoučího těla, dotvořená pomalým procesem vrstvení sypané sádry. Zhmotňuje surreálnou představu autora: „Zahlédl jsem skrze klíčovou dírku velkou pavoučí nohu. Když vezmu za kliku a otevřu ty dveře, zjistím, že pokoj zabydlel obří pavouk, svoje dlouhé nohy sotva do místnosti složí. Jeho hlavohruď vidí všechno, co se jen pohne, v jeho očích se odráží cosi… mžourám, abych to rozpoznal, ale nakonec zjistím, že to byla past,“ přibližuje tuto svou fantazii Jan Boháč. Z jeho zorného pole ani tentokrát nemizí člověk a autentický osobní prožitek.

Anna Ročňová nahlíží na pavouky skrze hlavní oblast svého zájmu – přírodu. Příroda je dlouhodobě jejím inspiračním zdrojem, zásobnicí materiálu a mnohdy i výstavním prostorem. Její díla, balancující na hranici mezi umělým a přírodním, se stávají útočištěm pro drobné tvory jak venku, tak v interiéru. Působivou instalací vytváří autorka vlastní křehkou krajinu, v níž se zdánlivě nic neděje, avšak třeba právě z pavoučí perspektivy jde o místo plné dramat.

Oba sochaři nacházejí v osminohých tvorech nové možnosti, jak prohloubit svou dosavadní tvorbu, založenou na konfrontaci civilizace a přírody, umělého a přirozeného, inscenovaného a reálného. Celý proces se odvíjí zcela přirozeně: Na počátku stálo budování nového domova ve starém domě, jemuž se Ročňová s Boháčem rozhodli vdechnout život. S potěšením však zjistili, že biodiverzitu místa jen doplňují. A propadají kouzlu pavouků a jejich dokonalých pastí.

Anna Ročňová (*1989) a Jan Boháč (*1978), absolventi Ateliéru sochařství UMPRUM v Praze u Dominika Langa a Edith Jeřábkové, patří už mezi etablované umělce mladší střední generace. Oba autoři (a zároveň životní partneři) se věnují jak své vlastní (navzájem značně odlišné) tvorbě, tak společným projektům, založeným na silné příběhové linii.