TZ: Cena Jindřicha Chalupeckého má první hmotnou trofej ve své historii
27. 5. 2014Infoservis
Cena Jindřicha Chalupeckého má první hmotnou trofej ve své historii / Praha / 27. 5. 2014
Nejprestižnější česká umělecká cena ve své historii nikdy nepředávala hmotné ocenění. Vítězství vždy provázel diplom, finanční odměna, případně stáž či výstava, a především zážitek, který představovalo převzetí Ceny Jindřicha Chalupeckého z rukou bývalého prezidenta Václava Havla. Ten 27. května roku 1990 stál spolu s básníkem a výtvarníkem Jiřím Kolářem a malířem Theodorem Pištěkem u jejího zrodu. Po celou existenci Ceny Jindřicha Chalupeckého to byl právě Václav Havel, který gratuloval vítězům, a to i v době svého prezidentství.
„Po smrti Václava Havla už bohužel nebyl moment předávání ceny tak slavnostní a jedinečný. Cítili jsme proto, že je třeba jej opět ozvláštnit a shodli jsme se, že tak významné umělecké ocenění, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, si zaslouží hmotnou odměnu, která přetrvá a bude laureátům připomínat jejich úspěch,“ říká Lenka Lindaurová, kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
Společnost Jindřicha Chalupeckého tak symbolicky pro letošní jubilejní 25. ročník ceny složila odbornou porotu, která oslovila přední české a slovenské designéry s možností navrhnout historicky první sošku pro Cenu Jindřicha Chalupeckého. V čele poroty zasedl Jakub Berdych, designér, zakladatel studia Qubus a tvůrce nové podoby Českého lva. Porota pak oslovila Evu Eisler, Maxima Velčovského, studia Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem. Z jejich pěti návrhů, jež všechny porotu zaujaly originálním nápadem i precizním zpracováním, nakonec odborníci jednohlasně vybrali návrh Maxima Velčovského.
Velčovský pojal Cenu Jindřicha Chalupeckého, respektive objekt ocenění, s patřičným respektem a znalostí problematiky vizuálního umění. Nevytvořil artefakt, ale symbol – nadčasový, zároveň odkazující k teoretikovi a jeho době, předmět se svým příběhem, ušlechtilý i designově nenápadný, přesto výrazný. Členové poroty, v níž byli i zástupci Společnosti Jindřicha Chalupeckého, ocenili rovněž fakt, že Velčovského návrh nejlépe naplnil po všech stránkách zadání vyzvané soutěže.
Velčovský navrhl mosaznou sošku vysokou 25 cm a vážící 2,5 kg. Dle jeho slov je trofej totemem, informací, z nadhledu tečkou, štafetovým kolíkem v uměleckém světě. „Nejdříve jsem si myslel, že mé oslovení může být konceptem a je součástí projektu jednoho z finalistů. Když několik indicií naznačovalo, že se jedná skutečně o Cenu Jindřicha Chalupeckého, rád jsem vyzvání přijal, jelikož je to cena velmi specifická a svým způsobem nejdůležitější ve světě výtvarného umění. Jindřich Chalupecký je pro mne navíc tak trochu mým dědečkem. Na základní škole jsem si totiž ve čtrnácti letech vystřihnul z novin postavu sedícího Jindřicha Chalupeckého a zasunul jsem si ji do igelitové průkazky, které se musely nosit jako průkaz totožnosti na obědy. Každý si myslel, že je to můj děda, protože umístění v igelitové průkazce nemohlo znamenat nic jiného,“ říká Maxim Velčovský.
Historicky první hmotnou Cenu Jindřicha Chalupeckého si laureát 25. ročníku převezme 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Režie letošního ceremoniálu se ujme renomovaný divadelní režisér Jan Nebeský, který působil mimo jiné v Činoherním klubu nebo Národním divadle v Praze a nyní režíruje právě ve Studiu Hrdinů.
Více informací o letošních finalistech a hlavním i doprovodném programu naleznete na www.cjch.cz.