TZ: Collaboratory

Collaboratory / Galerie Aula / Brno / 5. 12. 2012 - 15. 1. 2013

V Brně se exkluzivně představí instalce pražské VŠUP pro Miláno

V Galerii Auly FaVU VUT v Brně se uskuteční ve středu 5.12. v 18.30 vernisáž výstavy COLLABORATORY 2012 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, která do Brna exkluzivně přenese výběr nejlepších prací designéru, módních návrhářů, sklářů nebo designérů šperku, které v letošním roce okouzlily návštěvníky milánského veletrhu Salone del Mobile!

Výstava funguje jako kompilát těch nejzajímavějších prací, které se podařilo vyrobit během posledních dvou let, kdy se VŠUP zabývá těsnou spoluprací s průmyslem.

Architekturu výstavy vytvořila Eva Eisler a její studenti z Ateliéru K.O.V.

Výstava představí tvorbu Dana Gonzalese z Ateliéru produktového designu a představí kolekci světel BËLL vyrobených ve spolupráci s firmou Brokis. Česká firma se soustřední na ruční výrobu osvětlovací techniky z kvalitního skla a unikátní tvůrčí řešení osvětlení interiéru. Pro Brokis navhrují i Olgoj Chorchoj, kteří vedou domovský ateliér Dana Gonzalese.

Kombinací moderních technologií a tradičního řemeslného zpracování oděvů vznikly šaty Terezy Ujevičové z Ateliéru módní tvorby. Studentka Josefa Ťapťucha vytvořila šaty ve spolupráci s libereckou firmou Martilla, která se již od roku 1993 zabývá využitím digitálních technologií pro tisk na textilní materiál.

Ateliér designu oděvu a obuvi vedený Liběnou Rochovou spojil své síly s firmou Baťa - tradičním a ve světě proslulým výrobcem obuvi. Studenti pracovali na redesignu dnes již ikonických baťovských tenisek ze 60. let „Bata Bullets”. Specifika spolupráce přibližuje Liběna Rochová takto: „Naše spolupráce s Baťou je výjimečná tím, že se studenti setkají s profesionálním provozem výroby bot, jsou ve fabrice při realizaci. Vedle projektů, které realizujeme a jsou zaměřené na výtvarné pojetí s důrazem na kreativitu a hledání, je tento projekt na hraně. Na jedné straně kreativní zpracování tenisky, na druhé straně si teniska musí zachovat své zákonitosti a musí být zpracovatelná v průmyslu.“ Ty nejlepší návrhy budou realizovány a předvedeny poprvé právě v Miláně.

Vlastnosti tvrdé boritokřemičité skloviny Simax zkoumal student Ateliéru skla Jakub Petr. Své zkušenosti mohl zužitkovat díky spolupráci se sklárnou Kavalierglass a v Miláně se tak návštěvníci mohou potěšit jeho čajovým setem. „Sklárna Kavalier vždy patřila svojí technologií i designem k tomu nejlepšímu v českém užitém skle. Spolupracovat s takovouto značkou je pro nás ctí a potěšením, a to nemluvím o vstřícnosti a podpoře, které se nám dostává ze strany technologů i managmentu.“ Tak hodnotí spolupráci vedoucí ateliéru Rony Plesl.

Prostor na výstavě dostanou i čerství absolventi VŠUP. Zbyněk Krulich, který vystudoval u Jiřího Pelcla, představí svůj projekt „Mikádo“, jehož tématem je využití parametrického modelu a generativního procesu při návrhu a výrobě nábytku. Designér zkoumá možnosti individualizace návrhu zákazníkem za použití interaktivní aplikace a CAD/CAM výrobních technologií.

Prezentace školy bude doplněna také o objekty z Ateliéru keramiky a porcelánu, K.O.V. a práce studentů Ateliéru textilní tvorby.

Výstava potrvá od 6.12. 2012 do 15.1. 2013. Galerie je otevřena denně mimo neděle od 10 do 18 hodin.

Galerie Auly FaVU VUT Údolní 495/19, Brno